more_horiz
Wiadomości

Mobilne strefy zdrowia w polskich miastach. Prezydent: "Zdrowe życie" to program pierwszego dostępu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 12:35
- Pilotażowy program "Zdrowe życie" to program pierwszego dostępu. W jego skład wchodzi mobilna strefa zdrowia, która dzisiaj ruszy w Polsce i odwiedzi na początek 9 polskich miast - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji inaugurującej projekt Zdrowe życie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji inaugurującej projekt "Zdrowe życie" w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP / Radek Pietruszka

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji inaugurującej projekt "Zdrowe życie".

Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo militarne, polityczne - to nie wszystko. Niezwykle ważnym rodzajem bezpieczeństwa dla nas wszystkich, obywateli Rzeczpospolitej, tych, którzy żyją swoim codziennym życiem, jest bezpieczeństwo zdrowotne - podkreślił prezydent.

Duda dodał, że dzisiejsze spotkanie w Pałacu Prezydenckim to również podsumowanie trwających od wielu miesięcy prac Rady ds. Ochrony Zdrowia. Rozmawiano tam m.in. o tym, w jaki sposób zacząć "mocną ogólnokrajową akcję", podnoszącą kwestię zdrowia i jego monitorowania.

Bezpieczeństwo zdrowotne

- Dzisiaj wszyscy mówimy: tak, chcemy, żeby Polska stawała się krajem coraz bezpieczniejszym.(...) Tą ogromną częścią dobra wspólnego, jest właśnie bezpieczeństwo zdrowotne - mówił. Mówił, że wyznacznikiem i wymiernym wskaźnikiem nowoczesnego państwa jest długość życia jego mieszkańców.

- Ten program pilotażowy "Zdrowe życie" ma być właśnie takim programem pierwszego dostępu. Stąd częścią niezwykle ważną tego programu, poza dyskusjami, które będą się toczyły (...) to także jest mobilna strefa zdrowia, która dzisiaj jest tutaj przy Pałacu Prezydenckim, a która dzisiaj ruszy w Polskę i odwiedzi na początek 9 miast - przekazał. Dodał, że będzie można porozmawiać z lekarzami specjalistami i wykonać podstawowe badania.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że współczesne szybkie życie i liczne bodźce zewnętrzne, w tym silnie przetworzona żywność i stres, nie sprzyjają zdrowiu. Zachęcał do badań profilaktycznych i przestrzegania zasad zdrowego życia. Prezydent powiedział, że rzucił palenie 5,5 roku temu. - Cieszę się tym, że jestem wolny od nikotyny. Czy czuję się lepiej? Tak - zapewnił.

Czytaj również:

bartos

Zobacz także

Zobacz także