more_horiz
Wiadomości

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. "Powstaną nowe instrumenty wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 17:08
Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik zapowiedział, że zostaną wypracowane nowe instrumenty, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy po to, aby wspomóc ich w zapewnieniu materialnej niezależności. - Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków - powiedział. 
Paweł Wdówik zapowiedział wypracowanie nowych instrumentów, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy
Paweł Wdówik zapowiedział wypracowanie nowych instrumentów, które wesprą osoby z niepełnosprawnością na rynku pracyFoto: Twitter.com/@MRiPS_GOV_PL

- Chcemy przede wszystkim wypracować nowe narzędzie, nowe instrumenty, wpierające osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy, te osoby niepełnosprawne, które chcą podjąć własną działalność gospodarczą. (...) To narzędzie, które wesprze też pracodawców gotowych zatrudniać osoby niepełnosprawne - podkreślił Paweł Wdówik.

Zwrócił uwagę, że "praca jest tym, co w pierwszym rzędzie daje osobie z niepełnosprawnością niezależność - przede wszystkim materialną".

- Z punktu widzenia państwa przebudowujemy system, w którym osoby w tej chwili będące biorcami świadczeń, staną się płatnikami podatków. To szalenie ważna rzecz, dlatego że potrzebujemy więcej środków na wsparcie osób najniżej funkcjonujących. W Polsce w tej chwili mamy sytuację, że wiele osób z niepełnosprawnością, które mogłyby pracować - ze względu na różnego rodzaju zaszłości i regulacje ograniczające możliwość zarobkowania - nie wchodzi na rynek pracy - zauważył.

Organizacje eksperckie

Projekt realizowany jest prze MRiPS wraz z trzema organizacjami eksperckimi - Polskim Związkiem Głuchych, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszeniem Czas, Przestrzeń, Tożsamość.

W ramach projektu Polski Związek Głuchych oferuje cztery instrumenty natomiast testowane będą tylko trzy. - Pierwszy ma charakter typowo ekspercki i zakłada likwidacje pułapki rentowej poprzez podniesienie progu i umożliwienie swobodnego zarabiania bez względu na otrzymywanie renty - powiedział prezes zarządu Krzysztof Kotyniewicz.

Wspomniał, że kolejnym instrumentem jest Centrum Komunikacji do celów zawodowych. - Jego celem będzie zapewnienie dostępu do rynku pracy osób komunikujących się w języku migowym poprzez stały dostęp do usługi tłumacza języka migowego przez w usługę dwustronną czy też trójstronnej komunikacji - powiedział. - Będzie ono działało od godz. 8.00 do godz. 20.00 - dodał.

"Bon na start"

Testowane będą także trzy warianty instrumentu "Bon na Start" będącego dodatkiem motywacyjny za podjęcie i utrzymanie zatrudnienia. Środki mają być przeznaczone na wsparcie mobilności i elastyczności danej osoby na rynku pracy.

"Bon na start" będzie przyznawany w odpowiednich cyklach i kwotach, zgodnie z wariantem wybranym przez wnioskodawcę. Pierwszy jest to bon wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie co miesiąc przez okres 6 miesięcy od podjęcia zatrudnienia.

Wariant drugi, to bon wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie po 3 i po 6 miesiącach od podjęcia zatrudnienia, zaś wariant trzeci jest bonem wypłacany w pierwszym miesiącu zatrudnienia następnie po 3 i po 9 miesiącach od podjęcia zatrudnienia.

"Moje dostępne miejsce pracy"

"Moje dostępne miejsce pracy" jest to świadczenie przyznawane na zakup indywidualnie dopasowanego sprzętu, urządzeń i oprogramowania stanowiących wyposażenie stanowiska pracy, które osoba z niepełnosprawnością może wykorzystać na różnych stanowiskach pracy (u tego samego lub różnych pracodawców).

Osoba sama zdecyduje jaki sprzęt, urządzenie, oprogramowanie może wspomóc jej mobilność i efektywność pracy. Będzie mogła go również zabrać zmieniając pracę - wyjaśnił Krzysztof Kotyniewicz.

Wiceprezes POPON (Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych) Krzysztof Kosiński powiedział, że jednym z instrumentów jest "kompleksowa i powszechna dostępność do informacji o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, czyli co pracodawca musi zrobić, żeby zatrudnić taką osoby". Wspomniał, również o instrumencie mającym pomóc pracodawcom w uzyskaniu wsparcia finansowego.

Innym instrumentem jest bon skierowany do pracodawców zatrudniających osobę niepełnosprawną, która chce zmienić swoje stanowisko pracy z chronionego na normalne. - Zakłada on, że pracodawca przyjmując taką osobę odpowiednio długo, będzie mógł trzymywać dodatkowo dedykowane wsparcie finansowe związane z jej zatrudnieniem. Staramy się, aby wnioski były automatycznie weryfikowane - wyjaśnił.

"Gwarancja zatrudnienia" 

"Gwarancja zatrudnienia" - to instrument mający wesprzeć pracodawcę w momencie, kiedy pracownik stał się osobą niepełnosprawną, aby mógł wprowadzić zamiany z miejscu zatrudnienia. - Część środków zostanie przeznaczona na rehabilitację osoby niepełnosprawnej - zaznaczył Krzysztof Kosiński.

Instrumenty będą testowane w całym kraju na różnej grupie osób i w innym czasie. "Bony na Start" będzie testowany przez 9 miesięcy, na grupie 100 osób; "Moje dostępne miejsce pracy" - na grupie 50 osób, zaś Centrum Komunikacji na grupie minimum 250 osób. Łącznie przetestowanych zostanie 1200 podmiotów.Przygotowane ekspertyzy zostaną w przyszłym roku przekazane ministerstwu.

Czytaj także:


Posłuchaj
00:16 11779695_1.mp3 Wiceminister rodziny Paweł Wdówik o projekcie "Włączanie wyłączonych" dot. wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy - (IAR)

 es

Zobacz także

Zobacz także