Nawałnice nad Polską. Ewakuacje obozów harcerskich, prawie tysiąc interwencji strażaków

2022-06-30, 23:55

Nawałnice nad Polską. Ewakuacje obozów harcerskich, prawie tysiąc interwencji strażaków
PSP: 900 interwencji strażaków po czwartkowych burzach. Foto: Andrzej Hulimka / Forum

Jak przekazał rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski, po burzach, które przeszły w czwartek nad Polską, strażacy interweniowali 900 razy. Doszło też do ewakuacji pięciu obozów harcerskich.

"Do godziny 21.00 strażacy odnotowali 900 interwencji, związanych z usuwaniem skutków burz. Najwięcej w województwie pomorskim - 204, kujawsko-pomorskim - 199, śląskim - 120, wielkopolskim - 90, łódzkim - 80 oraz mazowieckim - 79" - przekazał Kierzkowski. Dodał, że strażacy nie zanotowali osób rannych.

Działania polegały przede wszystkim na usuwaniu przewróconych drzew i likwidowaniu podtopień ulic i budynków.

Warmińsko-mazurskie: ewakuacja harcerzy

Z kolei, jak poinformował PAP dyżurny warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, doszło do ewakuacji pięciu obozów harcerskich - cztery obozy rozbite były w powiecie olsztyńskim, a przebywający w nich harcerze i kadra sami przenieśli się w bezpieczne miejsca.

Strażaków o pomoc poprosili harcerze obozujący w Jerzwałdzie w powiecie iławskim nad jeziorem Płaskim. Ośmioro dzieci i sześć osób dorosłych z tego obozu strażacy ewakuowali do świetlicy w Jerzwałdzie.

Dotychczas strażacy z warmińsko-mazurskiego odnotowali 130 zgłoszeń, m.in. drzewo spadło na auto, ale nikomu nic się nie stało. Zgłoszenia alarmowe dotyczą głównie zalanych piwnic, czy garaży oraz powalonych drzew. Nawałnice przeszły już nad powiatami elbląskim i iławskim i nad Ostródą. Burza szaleje obecnie nad Olsztynem.

Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci - najwyższy stopień ostrzeżenia przed burzami dla zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, wschodniej - pomorskiego i dla północnych powiatów - kujawsko-pomorskiego.

Tam, miejscami, może spaść do 60 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami do 70 litrów wody na metr kwadratowy. Natomiast porywy wiatru mogą zbliżać się do 80 kilometrów na godzinę.

Sytuacja pogodowa uspokoi się w piątek rano, ale - jak zaznaczyła synoptyk IMGW Emilia Szewczak - nie na długo, ponieważ w ciągu dnia nad Polską będą przechodziły jeszcze gwałtowniejsze burze.

- Wystąpią one także w województwach północnych i obejmą część Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej. W tych regionach porywy wiatru będą osiągały wartość od 100 do 130 kilometrów na godzinę - mówiła Emilia Szewczak. Burze zaczną zanikać w drugiej części nocy z piątku na sobotę.

Mapa zagrożeń IMGW Mapa zagrożeń IMGW

Pogoda na piątek

IMGW informuje, że nad Europą będą dominować wyże z centrami nad Sycylią, Francją i północno-zachodnią Rosją. Europa Środkowa i częściowo Północna będą pod wpływem niżów z ośrodkami nad Islandią, Morzem Północnym i Polską.

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, a na zachodzie utworzy się płytki niż i związana z nim linia zbieżności. Po południu lub wieczorem nad województwa zachodnie nasunie się front chłodny. Z południa nadal będzie napływać upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe, które za frontem będzie wypierane przez chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Czytaj także:

Lokalnie, zwłaszcza na północy, zjawiska burzowe mogą mieć przebieg nawałnicowy. Prognozowana wysokość opadów czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 29 st. C. na zachodzie do 34 st. C. w centrum i 37 st. C. na południowym wschodzie, nad morzem około 25 st. C.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w drugiej połowie dnia od zachodu skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie na północy kraju możliwe porywy wiatru do 130 km/h.

Gdzie jest burza? Mapa live


jb

Polecane

Wróć do strony głównej