80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. Senat podjął uchwałę
Senat jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta. "Niech pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowi wyraz potępienia ludobójczych działań, tak by okrucieństwo, jakie wydarzyło się przed 80 lat, nigdy już się nie powtórzyło" - zapisano w uchwale.
2022-07-20, 14:34
Tym aktem prawnym Izba oddała hołd pomordowanym polskim Żydom oraz złożyła cześć ich pamięci.
Senator PSL Kazimierz Ujazdowski podkreślał podczas przedstawiania uchwały w Senacie, że władze polskiego państwa w czasie II wojny światowej okazywały szczególną determinację, sprzeciwiając się zagładzie Żydów, informując wolny świat o tym, co planując Niemcy i organizując specjalne formy pomocy. Dodał, że z tego wynika duży udział Polaków wśród osób ratujących Żydów podległych zagładzie. Stwierdził, że ze względów uniwersalnych należy pamiętać o ofiarach tego ludobójstwa, które jak zaznaczył "nie powinno się nigdy powtórzyć".
W uchwale zwrócono też uwagę, że "akcja wysiedlania getta warszawskiego unaoczniła dramatyczne położenie zamkniętych w nim Żydów, zmobilizowała pozostałych przy życiu do szukania ratunku, zwłaszcza dla dzieci, poza murami getta, po tzw. aryjskiej stronie - wśród polskich przyjaciół i członków Polskiego Państwa Podziemnego - a członków konspiracji w getcie zmusiła do przygotowania zbrojnego oporu".
80. rocznica wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta
W lipcu przypada 80. rocznica rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta i masowych deportacji żydowskiej ludności Warszawy do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Warszawskie getto było największą i najliczniejszą w okupowanej Europie dzielnicą utworzoną przez Niemców do izolowania ludności żydowskiej.
REKLAMA
Jego likwidację Niemcy rozpoczęli 22 lipca 1942 roku, od kiedy każdego dnia odchodziły stąd transporty liczące 5-7 tysięcy Żydów w większości obywatelstwa polskiego. Byli oni transportowani na śmierć do obozu zagłady w Treblince.
Posłuchaj
- Gęsiówka. Obóz koncentracyjny w środku Warszawy
- Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto
- Ks. Czapran pośmiertnie uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. "Wszyscy jesteśmy beneficjentami jego odwagi"
ASP
REKLAMA