more_horiz
Wiadomości

Kryzys energetyczny na świecie. Łukaszewska-Trzeciakowska: Polska jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 15:37
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapewniła, że w Polsce nie ma zagrożenia stabilności dostaw energii. Jak mówiła podczas sejmowego wystąpienia, dzieje się tak, mimo największego kryzysu energetycznego od II wojny światowej. Dodała, że kryzys ten wywołała agresja Rosji na Ukrainę.
Kryzys energetyczny na świecie. Łukaszewska-Trzeciakowska: Polska jest bezpieczna
Kryzys energetyczny na świecie. Łukaszewska-Trzeciakowska: Polska jest bezpiecznaFoto: shutterstock.com/Peter Guess

- System elektroeneretczny pracuje stabilnie (...), brak jest zagrożeń w ciągłości dostaw energii elektrycznej do odbiorców w Polsce - mówiła. Powiedziała też, że w Sejmie toczą się prace nad rządowymi projektami ustaw: o dodatku węglowym oraz o wzmocnieniu bezpieczeństwa gazowego państwa. Wiceminister przypomniała, że oba projekty są po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wyraziła też nadzieję, że zostaną one szybko przyjęte.

Węgiel do Polski niebawem dotrze

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówiła też, że w drodze do naszego kraju jest węgiel nie tylko z Kolumbii i Stanów Zjednoczonych, ale i z Azji. Poinformowała, że do końca roku zakontraktowane jest 7 milionów ton tego surowca.

- Na koniec czerwca dopłynęło łącznie 3 miliony ton, sprowadzany jest głównie węgiel energetyczny dla odbiorców końcowych - powiedziała. Dodała, że jeśli chodzi o gaz, to "poziom wypełnienia magazynów jest blisko 100%". Mówiła też o interkonektorach gazowych z Litwą.

- Za chwilę będziemy mieć interkonektor ze Słowacją, otwieramy Baltic Pipe - powiedziała. Dodała, że rozbudowywany będzie terminal LNG w Świnoujściu oraz w Gdańsku.

Rządowa pomoc dla Polaków

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził i realizuje programy społeczne.

- Tylko w ostatnich dwóch latach do polskich rodzin trafiły ponad 43 miliardy złotych - powiedział. Stanisław Szwed wymienił też trzynaste i czternaste emerytury, program Rodzina 500 plus, Dobry Start, wsparcie osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz Mama plus.

Wiceministrowie odpowiadali na pytania zadane przez klub Koalicji Obywatelskiej w ramach informacji bieżącej.

Posłuchaj
00:29 11853210_2.mp3 Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapewniła, że w Polsce nie ma zagrożenia stabilności dostaw energii (IAR) 
Posłuchaj
00:29 11853210_1.mp3 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówiła też, że w drodze do naszego kraju jest węgiel nie tylko z Kolumbii i Stanów Zjednoczonych, ale i z Azji (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia o gazowym szantażu Rosji

ASP

Zobacz także

Zobacz także