more_horiz
Wiadomości

Nowy raport o sytuacji na granicy. Do Polski próbowali się przedostać obywatele Sri Lanki, Syrii i Kongo

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 10:20
W niedzielę do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 16 migrantów - poinformowała Straż Graniczna. Byli to obywatele Sri Lanki, Syrii i Kongo. Do tych prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w rejonach placówek SG w Nowym Dworze i Białowieży. W tym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 411 nielegalnych prób przekroczenia polskiej granicy, natomiast w tym roku - 7401.
Straż Graniczna: 16 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską
Straż Graniczna: 16 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polskąFoto: twitter.com/Straz_Graniczna

Łącznie na obu tych odcinkach zatrzymano dziewięciu Syryjczyków, dwóch Kongijczyków i pięć osób Ze Sri Lanki.

SG podsumowała też krótko, że dotychczas w sierpniu, łącznie 441 osób próbowało przedostać się nielegalnie z terytorium Białorusi do Polski, a od początku 2022 r. było 7 tys. 401 takich prób.

Sytuacja na granicy

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG w Białystoku mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała w ostatnich dniach, że w lipcu łącznie granicę próbowały przekroczyć 884 osoby, z czego 28 zostało zatrzymanych, a pozostałe dostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

Migranci, którzy usiłowali dostać się do Polski pochodzili z 42 państw, głównie z Afryki.

- Wśród ujawnionych cudzoziemców nie było osób nieletnich. Większość z nich to młodzi mężczyźni, którzy przyjeżdżają najpierw do Rosji na wizach studenckich bądź na działalność gospodarczą - poinformowała Zdanowicz.

SG zatrzymała także dotąd w 2022 r. ( dane do 11 sierpnia) 132 osoby, które organizowały pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Sytuacja na granicy z Ukrainą

Funkcjonariusze Straży Granicznej w niedzielę odprawili z Ukrainy do Polski ponad 24 tysiące osób, a dzisiaj do 7.00 rano - ponad 6 tysięcy. W sumie, od początku rosyjskiej inwazji, polsko-ukraińską granicę przekroczyło 5 milionów 519 tysięcy uchodźców - informuje w codziennym komunikacie Straż Graniczna.

Z Polski na Ukrainę wjechały wczoraj prawie 34 tysiące osób, a w sumie od 24 lutego - 3 miliony 667 tysięcy.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w PR24

łk


Zobacz także

Zobacz także