more_horiz
Wiadomości

"Mówimy jednym językiem. Językiem wolności". Premier podziękował prezydentowi Ukrainy za życzenia

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 19:40
Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Ukrainy za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. W mediach społecznościowych szef rządu napisał: "Cieszę się, że mówimy jednym językiem. Językiem wolności".
Premier podziękował prezydentowi Ukrainy za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Premier podziękował prezydentowi Ukrainy za życzenia z okazji Święta Wojska PolskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański/Twitter/@MorawieckiM

- Tylko razem możemy bronić wolności dla przyszłych pokoleń - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Przyjaciele, sojusznicy bracia - to zaszczyt móc zwracać się w ten sposób do Polaków - podkreślił.

Zełenski dziękuje za "historyczne wsparcie"

Ukraiński przywódca dodał, że sojusz dwóch suwerennych i ambitnych państw może zagwarantować ich narodom szczęśliwą przyszłość. - Nasze narody przeszły długą drogę i osiągnęły największe porozumienie w głównej dla Polaków i Ukraińców sprawie. Jest to sprawa wolności - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspólnota i solidarność dwóch narodów pozwoli pokonać cudze imperialne zakusy i wzmocnić ich prozachodnie aspiracje. - Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować wasze i nasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość. Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Składam serdeczne życzenia z okazji święta wojska polskiego i z całego serca życzę wspólnego jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce, chwała Ukrainie! - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj także:

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego życzenia złożyli Polakom najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w Kijowie - między innymi premier Denys Szmyhal, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny.

"Cud nad Wisłą"

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały między 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane.

Czytaj także:

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. 15 sierpnia jest obchodzony w Polsce jako Dzień Wojska Polskiego.

Zobacz również: Jan Józef Kasprzyk w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także