more_horiz
Wiadomości

Pogoda: przed nami tropikalna noc. IMGW wskazało w jakich regionach będzie najcieplej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 14:44
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dzisiejsza noc będzie tropikalna. W wielu miejscach w kraju termometry wskażą powyżej 18 stopni. Synoptyk IMGW Anna Woźniak mówi, że będą i takie regiony Polski, w których temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.
IMGW: przed nami tropikalna noc
IMGW: przed nami tropikalna nocFoto: shutterstock.com/Vojtech Petr, windy.com

Synoptyk IMGW Anna Woźniak wskazała, że najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce, gdzie temperatura minimalna w nocy wyniesie 21 stopni. 

Określenia tropikalnych nocy używa się w przypadku, gdy temperatura po zachodzie słońca nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Zdaniem specjalistów, występowanie tego zjawiska dla mieszkańców domów pozbawionych klimatyzacji wiąże się z problemami z zasypianiem, duchotą i brakiem wypoczynku i regeneracji. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich, gdzie wśród budynków powstają wyspy ciepła utrzymujące się przez wiele godzin.

Burze i upały prawie w całym kraju

W większości kraju, za wyjątkiem województwa lubelskiego i części podkarpackiego, a także obszarów nad samym morzem i w górach, nadal obowiązuje wydane wczoraj ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem.

Synoptycy prognozują, że temperatura osiągnie w dzień dziś i jutro od 29 do 32 stopni Celsjusza, a w czwartek i piątek do 33 stopni. IMGW ostrzega też przed burzami. Alerty wydano dla województw pomorskiego, wschodnich krańców zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a także dla większości powiatów wielkopolskiego i opolskiego oraz zachodnich terenów mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i południa Lubelszczyzny.

Burze z gradem z kolei możliwe są w południowej części województwa lubelskiego – ostrzegł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Deszcz ma zacząć padać po godz. 12. Porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h.

Posłuchaj
00:13 11892403_1.mp3 Synoptyk IMGW Anna Woźniak: przed nami tropikalna noc (IAR) 

Czytaj także:

Mapa pogodowa:

ASP

 

Zobacz także

Zobacz także