more_horiz
Wiadomości

Sejmowe komisje o sytuacji na Odrze. "Żadna z próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 15:00
Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdalena Gosk poinformowała, że pobieranie próbek wody z Odry rozpoczęto 28 lipca. Jak mówiła podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, GIOŚ prowadzi badania w 30 punktach kontrolnych wzdłuż rzeki Odry. Dodała, że badania podjęto niezwłocznie. Żadna z próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych.
Posiedzenie sejmowych komisji ws. Odry
Posiedzenie sejmowych komisji ws. Odry Foto: PAP/Paweł Supernak

Magdalena Gosk powiedziała, że w sumie przebadano 30 parametrów fizykochemicznych wody, głównie te, które budziły niepokój, czyli wysokie przewodnictwo, które oznacza podwyższone zasolenie, wysokie natlenienie wody i zasadowy jej odczyn.

Wiceminister środowiska, Generalna Inspektor Ochrony Przyrody, Magdalena Golińska powiedziała, że 11 sierpnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wszczął z urzędu postępowanie, które ma określić skutki katastrofy ekologicznej na Odrze, a następnie adekwatne działania naprawcze. Dodała, że postępowanie jest prowadzone, mimo że nadal z rzeki wyławiane są martwe ryby.

Śledztwo prokuratury

Śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze prowadzi prokuratura. Do tej pory śledczy przesłuchali 228 świadków, przeprowadzili oględzin 12 miejsc w różnych odcinkach rzeki i powołali siedmiu biegłych. Jak poinformował na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, śledztwo prowadzi siedmiu prokuratorów i pięciu policjantów.

Postępowanie jest prowadzone w sprawie zanieczyszczenia środowiska na terenie trzech województw poprzez zanieczyszczenie wód rzeki Odry, w następstwie których nastąpiły zniszczenia w świecie zwierzęcym. Prokuratorzy czekają teraz na wyniki badań próbek wody z Odry i z zakładów przemysłowych zlokalizowanych wzdłuż rzeki. Do tej pory nie ustalono, co było przyczyną zmian chemicznych w wodzie i zarazem przyczyną śnięcia ryb.

Posłuchaj
00:25 Magdalena Gosk.mp3 Magdalena Gosk ws. Odry (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także