more_horiz
Wiadomości

"Profilaktyka jodowa". MSWiA informuje, co zrobić w sytuacji awarii elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 16:48
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalną broszurę informacyjną dot. stosowania tabletek ze stabilnym jodem, w przypadku skażenia spowodowanego awarią w elektrowni jądrowej. Jednocześnie resort podkreśla, że zgodnie z informacjami Państwowe Agencji Atomistyki obecnie na terenie naszego kraju nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków. 
MSWiA wydało specjalne zalecenia dot. przyjmowania tabletek zawierających stabilny jod
MSWiA wydało specjalne zalecenia dot. przyjmowania tabletek zawierających stabilny jodFoto: Jacek Szydlowski / Forum

Broszura informacyjna została nazwana "Profilaktyką jodową". Są to wytyczne dotyczące przyjmowania tabletek zawierających wysokie stężenie stabilnego jodu. 

Przyjęcie takiej tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz gromadzeniu się go. Taką tabletkę należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia. 

Jak podkreśla MSWiA, dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej. 

  • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu)

W komunikacie zaznaczono także, kiedy tabletki ze stabilnym jodem nie należy przyjmować:

  • jeśli występuje uczulenie na jodek potasu lub jakikolwiek składnik leku
  • jeśli występuje nadczynność tarczycy
  • jeśli występuje zaburzenie naczyń krwionośnych
  • jeśli występują choroby autoimmunologiczne

Resort zaznacza, że tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem. 

Wszelkie zalecenia oraz przeciwskazania dotyczące przyjmowania tabletek zawierających stabilny jod znajdują się pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/

Brak zagrożenia dla zdrowia lub życia

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Łukasz Młynarkiewicz stwierdził w piątek podczas konferencji prasowej, że sytuacja związana z agresją na Ukrainę i znajdujące się na jej terenie obiekty jądrowe jest wydarzeniem bez precedensu. Podkreślił jednocześnie, że "działania militarne oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski"

- Chcę tu wyraźnie podkreślić: zdrowie i życie mieszkańców Polski nie jest zagrożone. Zaporoże nam nie zagraża i to się nie zmieni, nawet gdy reaktory zostaną włączone, bo dzisiaj wszystkie reaktory pozostają wyłączone. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla ani Fukushimy - zaznaczył Młynarkiewicz.

Płyn Lugola może być szkodliwy dla zdrowia

Podkreślił, że nie należy spożywać preparatów ze stabilnym jodem lub tzw. płynu Lugola bez wyraźnych zaleceń. "Takie działanie jest bezsensowne i może być również szkodliwe".

Prezes Młynarkiewicz poinformował również, że Państwowa Agencja Atomistyki dysponuje nowoczesnymi narzędziami analitycznymi.

- Od początku trwania wojny wykonaliśmy dziesiątki symulacji zdarzeń radiacyjnych na terytorium Ukrainy. Dziś wiemy znacznie więcej. Założyliśmy różne scenariusze, również te najdalej idące. Takie, które zakładają uszkodzenie obwodu bezpieczeństwa oraz uwolnienie skażeń bezpośrednio do atmosfery i to w dużych ilościach, także w wyniku działań celowych. Wyniki naszych symulacji skonfrontowaliśmy z innymi dozorami jądrowymi - partnerami zagranicznymi. Odpowiedź była jednoznaczna - zagrożenie na terytorium Polski nie występuje - zaznaczył Łukasz Młynarkiewicz.

twitter/PAP/as/koz/kor

Zobacz także

Zobacz także