more_horiz
Wiadomości

Zamrożenie cen energii. Senat chce rozszerzyć grupę beneficjentów m.in. o małych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 16:54
Ustawa, która zamraża ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, wraca do Sejmu. Do rządowej regulacji poprawki wprowadził Senat. Izba Wyższa głosami opozycji m.in. rozszerzyła grupę beneficjentów ustawy. Maja nimi też być mali przedsiębiorcy oraz użytkownicy pomp ciepła.
Senat wprowadził poprawki do ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych
Senat wprowadził poprawki do ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowychFoto: Shutterstock.com/Alex Yeung

Senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld mówił, że jego klub zaproponował, aby zamrożenie cen dotyczyło również mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Dodał, że w ich przypadku limit ustalono na poziomie 20 MWh. Senat zdecydował, że zamrożenie cen do określonych limitów będzie dotyczyło również działkowców czy użytkowników pomp ciepła. Ustawa uchwalona przez Sejm zakłada, że ceny prądu w przyszłym roku będą ustalone na poziomie cen z tego roku do określonych limitów zużycia. 

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński mówił, że limity są zgodne z możliwościami państwa, a jednocześnie zostały tak ustalone, aby zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Wyraził nadzieję, że oba cele ustawy - pomoc Polakom i zmniejszenie zużycia energii - zostaną zrealizowane. 

Zamrożenie cen energii. Kogo dotyczy ustawa?

Dla gospodarstw domowych limit, do którego będzie zamrożona cena, ustalono na poziomie 2 megawatogodzin. W przypadku gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi wyniesie 2,6 MWh, a w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników 3 MWh. 

Sejm może przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu.

Rząd tłumaczył, że nowe przepisy uruchamiają nadzwyczajne instrumenty, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polaków. To kolejne rozwiązanie zabezpieczające też obywateli przed skutkami kryzysu energetycznego i wojną wywołaną przez Rosję. Według szacunków z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania przeznaczonych zostanie około 23 miliardów złotych.

Posłuchaj
00:15 11979662_2.mp3 Senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld mówił, że jego klub zaproponował, aby zamrożenie cen dotyczyło również mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (IAR)
Posłuchaj
00:17 11979662_1.mp3 Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński mówił, że limity zostały tak ustalone, aby zachęcić Polaków do oszczędzania energii (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk w Programie 1 Polskiego Radia

IAR

ASP/kor

Zobacz także

Zobacz także