Mateusz Morawiecki spotkał się z Liz Truss. Tematem współpraca dot. bezpieczeństwa, energii i klimatu
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Pradze z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. Przywódcy poruszyli m.in. kwestie bezpieczeństwa, energii i klimatu. Ponadto szef rządu rozmawiał z premierem Norwegii ws. strategii klimatyczno-energetycznej UE.
2022-10-06, 19:52
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w mediach społecznościowych, że w Pradze, podczas pierwszego Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. "Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią i klimatem" - podkreślono.
To nie jedyne spotkanie, które szef polskiego rządu odbył podczas szczytu w Pradze. Mateusz Morawiecki spotkał się także z premierem Norwegii Jonasem Gahr Store. "W trakcie spotkań z liderami premier porusza temat wojny wywołanej przez Putina i błędnej polityki klimatyczno-energetycznej UE" - podała KPRM.
Szczyt w Pradze
Szef polskiego rządu w czwartek rozpoczął dwudniową wizytę w Czechach, gdzie reprezentuje Polskę podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W piątek będzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE.
"Przed rozpoczęciem sesji plenarnej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem" - podała na Twitterze KPRM.
REKLAMA
Ponadto na marginesie szczytu Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, premierami Słowacji i Szwecji Eduardem Hegerem i Magdaleną Andersson, a także kończącym urzędowanie premierem Włoch Mario Draghim.
- Prezydent Andrzej Duda mówi o możliwości udziału Polski w Nuclear Sharing. "Temat jest otwarty"
- "Make Kaliningrad Czech Again". Satyryczna reakcja na rosyjskie pseudoreferenda podbija internet
Powołanie nowego formatu - Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) - zaproponował w maju, w trakcie francuskiej prezydencji w Unii, prezydent Emmanuel Macron. Uznał, że istniejące organizacje, jak Rada Europy czy OBWE, nie są formatami, w których można szukać rozwiązań aktualnych problemów.
Później jego zdanie podzielili uczestnicy czerwcowego szczytu UE. Podkreślono wówczas, że obecne wyzwania geopolityczne dotyczą nie tylko 27 państw, ale całego kontynentu. Stąd w Pradze poza krajami UE obecni są przedstawiciele 17 innych państw, w tym Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Turcji i państw Bałkanów Zachodnich. Na spotkanie do Pragi zaproszeń nie dostali przedstawiciele Rosji i Białorusi.
REKLAMA
dz/PAP
REKLAMA