Zamrożenie cen energii w 2023 roku. Sejm zdecydował
Sejm przyjął część senackich poprawek zgłoszonych do ustawy zamrażającej ceny prądu w przyszłym roku. Zgodnie z propozycją rządu ceny te mają pozostać na poziomie z roku obecnego.
2022-10-07, 19:01
Senatorowie wprowadzili do sejmowego projektu ponad 70 poprawek. 30 z nich posłowie zaakceptowali, a 44 - odrzucili. Te przyjęte to zapisy o charakterze technicznym.
Sejmowa większość nie zgodziła się natomiast m.in. na wprowadzenie do pierwotnego projektu ustawy zapisów, które miały poszerzyć grono podmiotów objętych zamrożeniem cen i na wprowadzenie wyższych pułapów zużycia energii.
Założenia ustawy
Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
REKLAMA
Do wysokości limitów będą również zamrożone stawki opłat dystrybucyjnych. Dystrybutor energii ma - w świetle nowych zapisów - stosować stawkę z roku 2022 - jeśli jest niższa od tej, która będzie obowiązywała w przyszłym roku.
- Minister finansów: budżet na 2023 rok zakłada kontynuację programów społecznych
- Prezes Tauron o cenach energii: działania rządu dają szansę Polakom na spokojne pokrywanie rachunków
- Zakup węgla dla samorządów i przedsiębiorców. PGE uruchomiło specjalną stronę internetową
IAR/es/kor
REKLAMA