"Dania, Norwegia i Polska pilnują swojej infrastruktury". Wiceszef MSWiA o ochronie Baltic Pipe
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapewnił, że gazociąg Baltic Pipe jest bezpieczny i podlega ochronie zarówno przez służby polskie jak i natowskie.
2022-10-13, 10:25
Gość Programu 3. Polskiego Radia powiedział, że wobec zagrożenia sabotażem wszystkie kraje zaangażowane w eksploatację Baltic Pipe monitorują bezpieczeństwo gazociągu jako infrastruktury krytycznej.
- I Dania i Norwegia i Polska pilnują swojej infrastruktury. Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień zagrożenia właśnie infrastruktury krytycznej poza granicami. To zobowiązuje służby do podjęcia określonych działań. Zresztą te działania i tak były podjęte - wyjaśniał wiceminister Maciej Wąsik.
Dodał również, że niedawno otwarty gazociąg jest chroniony zarówno przez Straż Graniczną jak i Wojsko Polskie oraz firmę odpowiedzialną za jego eksploatację.
Posłuchaj
Niedawno wiceminister określił uszkodzenie Nord Stream jako "przygrywkę" do potencjalnego ataku na Baltic Pipe, który dostarcza do Polski gaz z Norwegii.
REKLAMA
- "To jeden z najważniejszych dni od 1989 r.". Prezydent Duda o otwarciu Baltic Pipe
- Baltic Pipe wcześniej osiągnie pełną przepustowość. Jest oficjalne potwierdzenie
- Dostawy gazu do Baltic Pipe. PGNiG i Grupa Equinor podpisały kontrakty
Przepustowość gazociągu
Docelowa przepustowość Baltic Pipe w kierunku Polski wyniesie dziesięć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To mniej więcej połowa krajowego zużycia tego surowca w ubiegłym roku.
Baltic Pipe to polsko-duński projekt, ostateczna decyzja inwestycyjna o jego budowie zapadła w 2018 roku. Składa się z czterech tłoczni gazu, systemów przesyłowych na terenie Polski i Danii, a także dwóch podmorskich gazociągów ułożonych na dnie Morza Północnego oraz Morza Bałtyckiego.
ZOBACZ: Wyciek z rurociągu "Przyjaźń". Wiceszef MSWiA: takie zdarzenia są zawsze rozpatrywane pod kątem dywersji
IAR,pkur
REKLAMA