more_horiz
Wiadomości

Największe manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce odbywa się ćwiczenie Puma-22

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 17:38
Rzecznik 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński przekazał PAP, że rozpoczęte w piątek ćwiczenie Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej. Co ważne w scenariuszach uwzględniono doświadczenia z wojny w Ukrainie. W ćwiczeniu biorą też udział wojska sojusznicze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Rozpoczęło się ćwiczenie Puma-22 - największe tegoroczne manewry wojsk Grupy Wyszehradzkiej
Rozpoczęło się ćwiczenie Puma-22 - największe tegoroczne manewry wojsk Grupy WyszehradzkiejFoto: Twitter.com/@Zelazna_Dywizja

Głównym ćwiczącym jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, ale w manewrach uczestniczą także inne jednostki wchodzące w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. W sumie w ćwiczeniu bierze udział prawie 2000 żołnierzy i ok. 300 jednostek sprzętu.

- Wszystko potrwa do 9 listopada. Biorą w nim udział żołnierze z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przebywający na Podkarpaciu w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą - powiedział rzecznik 18DZ. 

Celem ćwiczenia jest doskonalenie interoperacyjności ćwiczących wojsk, a także sprawdzenie zdolności do planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych we współpracy z sojusznikami - dodał.

Ćwiczenia wojsk bazują na doświadczeniach z wojny na Ukrainie

Jak powiedział mjr Lipczyński, scenariusze przewidują np. prowadzenie obrony manewrowej, forsowanie przeszkody wodnej na rzece San, prowadzenie likwidacji skażeń przez pododdziały chemiczne, sprawdzenie procedur wzywania ognia artylerii (Call For Fire) i ewakuacji medycznej (MEDEVAC) oraz zintegrowane prowadzenie ognia. Zadania będą wykonywane w dzień i w nocy.

- Skupiamy się na tym, by wzmacniać interoperacyjność i budować zaufanie między ćwiczącymi wspólnie żołnierzami z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych - dodał. Zaznaczył, że w tym roku ćwiczenie będzie miało nieco odmienny charakter i scenariusz. Podczas ćwiczeń będą wykorzystywane doświadczenia i wnioski płynące z konfliktu za wschodnią granicą.

W ćwiczeniu w większości biorą udział pododdziały wojsk pancernych i zmechanizowanych, ale uczestniczą w nim także inne rodzaje wojsk np. artylerzyści, saperzy, chemicy, przeciwlotnicy i zwiadowcy.

Czytaj także:

"Wspólny ogień polskich czołgów Leopard, brytyjskich Challengery i czeskich T-72"

Mjr Lipczyński zwrócił uwagę, że "jeden z epizodów ćwiczenia przewiduje wspólne prowadzenie ognia przez pododdziały pancerne z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech".

- Wspólny ogień na ćwiczeniach będą prowadzić polskie czołgi Leopard, brytyjskie Challengery i czeskie T-72 przy wsparciu piechoty zmechanizowanej, artylerii i samolotów Sił Powietrznych - powiedział.

Równolegle z ćwiczeniem Puma-22, które jest ćwiczeniem taktycznym z wojskami, odbywają się ćwiczenia dowództw i sztabów: System-22, Gepard-22 i San-22.

- To dowództwa i sztaby wypracowują decyzje o tym, co będzie się działo na teatrze działań. Używając analogii do ludzkiego organizmu można powiedzieć, że ćwiczenia dowódczo-sztabowe to trening mózgu, a w ćwiczeniach taktycznych z wojskami ćwiczą mięśnie - powiedział Lipczyński.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana we wrześniu 2018 r. Dowództwo mieści się w Siedlcach. W jej skład wchodzą 1. Warszawska Brygada Pancerna, 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, a także 18. Pułk Logistyczny i 18. Batalion Dowodzenia. W trakcie formowania są 18. Pułk Artylerii, 18. Pułk Przeciwlotniczy i 18. Batalion Rozpoznawczy. 18DZ ma zostać uzbrojona w amerykańskie czołgi Abrams, koreańskie samobieżne armatohaubice K9 i wyrzutnie artylerii rakietowej Chunmoo.

Zobacz: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w Programie 3 Polskiego Radia

PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także