more_horiz
Wiadomości

Ćwiczenia Puma-22. Spotkanie premierów Polski i Słowacji na poligonie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 05:55
Premierzy Polski i Słowacji będą dziś obserwować na poligonie w Nowej Dębie ćwiczenia wojskowe o kryptonimie Puma-22. To największe manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej.
Przy okazji ćwiczeń Puma-22 Mateusz Morawiecki i Eduard Heger omówią sytuację w regionie oraz zagadnienia związane z wojną na Ukrainie.
Przy okazji ćwiczeń Puma-22 Mateusz Morawiecki i Eduard Heger omówią sytuację w regionie oraz zagadnienia związane z wojną na Ukrainie.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Mateusz Morawiecki i Eduard Heger pojawią się na poligonie około 11.00, będą oglądać jeden z epizodów, jaki zrealizują oddziały z wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, a także jednostki z US Army oraz Wielkiej Brytanii. Sojusznicy będą realizować zadania razem ze szkolącymi się w Nowej Dębie żołnierzami z 18 Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej Żelazną Dywizją.

Rozmowy premierów

Przy okazji ćwiczeń planowane jest robocze spotkanie premierów Polski i Słowacji. Mateusz Morawiecki i Eduard Heger omówią sytuację w regionie oraz zagadnienia związane z wojną na Ukrainie.

Ostatnie takie konsultacje premierzy Polski i Słowacji przeprowadzili w sierpniu, podczas uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja w Strachocinie. Gazociąg stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe, który wzmocni bezpieczeństwo surowcowe obu krajów.

1700 wojskowych

Ćwiczenia Puma-22, które będą wizytować szefowie rządów Polski i Słowacji, to największe takie manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). W ćwiczeniach, które rozpoczęły się 4 listopada, biorą udział także żołnierze z USA i Wielkiej Brytanii, którzy stacjonują w Polsce w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

W sumie w manewrach szkoli się około 1700 wojskowych, głównie z jednostek pancernych i zmechanizowanych. Na poligonie wykorzystywanych jest ponad 300 jednostek sprzętu.

Rosyjska agresja

Ćwiczenie Puma-22 potrwa do 11 listopada. Scenariusz manewrów przewiduje różnorodne sytuacje, a trenowane przez wojsko epizody uwzględniają sytuację na Ukrainie i agresywną politykę Rosji.

Dzień wcześniej żołnierze ćwiczyli m.in. forsowanie rzeki z obroną przeprawy i pomoc medyczną.

Czytaj także:

IAR/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także