more_horiz
Wiadomości

"Ważny gest sojuszniczy". Prezydent o niemieckiej ofercie przekazania patriotów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 20:20
- Propozycja przekazania Polsce przez Niemcy systemów Patriot to ważny gest sojuszniczy. Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy z Ukrainą i chroniły ten obszar - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Niemcy są naszym sojusznikiem - podkreślił prezydent Andrzej Duda
Niemcy są naszym sojusznikiem - podkreślił prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Marcin Obara

W ubiegłym tygodniu w Przewodowie wybuchła rakieta, w wyniku czego zginęło dwóch obywateli polskich. Po tym zdarzeniu minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

Ważny gest

Prezydent Duda ocenił w poniedziałek wieczorem w Polsat News, że to "ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy".

Przypomniał, że w wyniku ubiegłotygodniowego zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę jedna z rakiet przypadkowo spadła na terenie Polski i skończyło się to tragicznie.

- Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy, żeby tam chroniły ten obszar - podkreślił.

Razem w Sojuszu

Prezydent, zapytany, czy dla niego Niemcy są sojusznikiem czy rywalem, powiedział, że "Niemcy są naszym sojusznikiem". Podkreślił, że Polska i Niemcy należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, prowadzą wspólnie różne przedsięwzięcia militarne, a nasi żołnierze wspólnie ćwiczą.

- Jesteśmy razem w jednym sojuszu obronnym - mówił.

Dodał, że chwilę przed trwającym wywiadem spotkał się z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i rozmowa dotyczyła właśnie przekazania przez Niemcy Polsce systemów Patriot. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także