more_horiz
Wiadomości

VII Kongres Polskiego Kapitału. Premier Morawiecki: musimy inwestować w rozwój badań i technologii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:42
Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas otwarcia VII Kongresu Polskiego Kapitału w Warszawie, że kryzys spowodowany pandemią, a teraz wojną na Ukrainie, może być też szansą na rozwój.
Premier Mateusz Morawiecki: działania rządu z jednej strony i rozwój ekonomiczny z drugiej przynoszą efekty
Premier Mateusz Morawiecki: działania rządu z jednej strony i rozwój ekonomiczny z drugiej przynoszą efektyFoto: PAP/Paweł Supernak

Premier wyraził przekonanie, że nawet w tak trudnej sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, możemy jako Polska dokonać rozwoju. Chodzi m.in. o tworzenie nowych łańcuchów dostaw. Zdaniem szefa rządu nasz kraj może uczestniczyć w odbudowie tych globalnych sieci dostaw i renesansie logistyki. - Polska ma szanse być mocnym ogniwem tych łańcuchów dostaw - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że aby tak się stało, Polska musi mocno inwestować w rozwój badań i technologii. Nasza gospodarka musi być - jak powiedział premier - otwarta m.in. na inwestycje w OZE oraz wielkie projekty atomowe. Tylko w taki sposób możemy - według szefa rządu - z jednej strony dbać o wzrost PKB, a z drugiej nie zapominać o człowieku.

Jako przykład premier podał dane, które wskazują, iż po raz pierwszy od ponad 200 lat Polacy wracają z emigracji zarobkowej, w ostatnich latach zdecydowało się na to między 300 a 400 tysięcy osób. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, oznacza to, iż działania rządu z jednej strony i rozwój ekonomiczny z drugiej przynoszą efekty i dostrzega to też ta grupa Polaków, którzy kiedyś wyjechali za chlebem z ojczyzny.

Technologia przyszłości

W trakcie Kongresu Polskiego Kapitału głos zabrał również prezes Orlenu Daniel Obajtek. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na inwestycje w technologie przyszłości, jakim jest budowa SMR-ów, czyli małych reaktorów jądrowych. Prezes Obajtek zapowiedział, że za trzy lata ruszy budowa pierwszej takiej instalacji w Polsce.

Prezes Orlenu dodał, że docelowo w naszym kraju ma powstać sieć małych elektrowni jądrowych. Pozwoli to na stopniowe odchodzenie od paliw emisyjnych na rzecz energetyki zeroemisyjnej. Daniel Obajtek mówił też o rozwoju technologii z wykorzystaniem potencjału polskiego rolnictwa. Chodzi tu m.in. o rozwój biogazowni i biometanowni.

Czytaj także:

dn/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także