IMGW: początek tygodnia ze śniegiem. Sprawdź, gdzie prognozowane są największe opady
W poniedziałek do Polski napływać będzie chłodne, arktyczne powietrze z północy. Jak powiedział synoptyk IMGW-PI Jakub Gawron, w całym kraju może spaść śnieg. Największe opady spodziewane są na północy, wschodzie oraz w rejonach podgórskich kraju.
2022-12-12, 06:36
Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego podał, że w poniedziałek do Polski znad północy kontynentu będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Umiarkowany i okresami dość silny wiatr, który na Pomorzu Wschodnim i w rejonie Zalewu Wiślanego w porywach osiągnie do 80 km/h, może wywoływać zawieje i zamiecie śnieżne.
- W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże, przy czym na zachodzie możliwe są większe przejaśnienia. W całym kraju prognozowane są miejscowe opady śniegu. Najintensywniejsze opady wystąpią na Pomorzu, Warmii i Mazurach, obszarach podgórskich Sudetów i Beskidów. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w tych obszarach to do 10 centymetrów. Na pozostałym obszarze może spaść do około pięć centymetrów - podał.
- Temperatura maksymalna od minus pięciu na północnym wschodzie do zera na zachodzie i czterech stopni na plusie nad samym morzem. Na Podhalu prognozowane jest minus siedem stopni - powiedział Jakub Gawron z IMGW-PIB.
» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
REKLAMA
Początek tygodnia z opadami śniegu
W nocy zachmurzenie duże. Tylko w w centrum kraju spodziewane są większe przejaśnienia. Opady śniegu coraz słabsze, za wyjątkiem północy kraju, gdzie może spaść do 10 cm, a w rejonie Zalewu Wiślanego nawet do 20 cm świeżego śniegu. Na pozostałym obszarze spadnie od trzech do pięciu centymetrów białego puchu.
Temperatura minimalna od minus ośmiu stopni na północnym wschodzie Polski, do minus trzech w centrum. Nad samym morzem około zera. W obszarach podgórskich, zwłaszcza w rejonie Podhala, temperatura spadnie do minus 11 stopni. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w rejonie Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, gdzie wiatr może osiągać do 85 km/h. Na północno-wschodniej części kraju porywy wiatru do 65 km/h mogą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Według synoptyków IMGW-PIB, sytuacja pogodowa w najbliższych dniach będzie bardzo dynamiczna i trudno w tej chwili przedstawić prognozy o dużym stopniu prawdopodobieństwa.
REKLAMA
- IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Sprawdź, gdzie pogoda może być groźna
- Widmo blackoutu we Francji, krytyczna sytuacja w Szwecji. Europa pogrążona w kryzysie energetycznym
ng//PAP
REKLAMA