more_horiz
Wiadomości

Pogoda: idą duże zmiany. Polska będzie podzielona na dwie strefy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 20:22
Jak poinformowała synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska, w poniedziałek do Polski zacznie wchodzić rozległy niż z opadami marznącego deszczu i śniegu. Na wschodzie pogoda nadal będzie zimowa. W ciągu kolejnych dni ciepłe masy powietrza polarno-morskiego obejmą cały kraj.
Synoptyk IMGW: od zachodu nadchodzi ocieplenie; na wschodzie nadal mroźno
Synoptyk IMGW: od zachodu nadchodzi ocieplenie; na wschodzie nadal mroźnoFoto: twitter.com/IMGWmeteo

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w poniedziałek od zachodu nadejdzie zmiana pogody. Wschód kraju pozostawać będzie pod wpływem mroźnego i pogodnego wyżu.

Pogoda na poniedziałek

- W poniedziałek na wschodzie pozostanie jeszcze pogoda zimowa, z większą ilością słońca, zachmurzeniem małym lub umiarkowanym i bez opadów. Pod koniec dnia zachmurzenie w środkowej części Polski będzie wzrastało do dużego. Na zachodzie zachmurzenie duże i postępujące od zachodu w głąb kraju, szczególnie po południu, bardzo krótkotrwałe opady śniegu, przechodzące bardzo szybko w opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Pod wieczór mogą to być już opady zwykłego deszczu - wskazała synoptyk.

- Na wschodzie temperatura maksymalna od -6 st. C. do -1 st. C. Na zachodzie w ciągu dnia przekroczy zero i dojdzie do 2 st. C. Jedynie w kotlinach Sudetów może utrzymywać się -1 st. C. - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Wiatr będzie umiarkowany; na Wybrzeżu, wschodzie i na przedgórzu Sudetów i Karpat porywisty, wiejący z prędkością do 55 km/h. Wysoko w górach może osiągać do 75 km/h.

Posłuchaj
00:19 12107292_1.mp3 Synoptyk Grażyna Dąbrowska: czeka nas znaczne ocieplenie (IAR) 

Ciężkie warunki na drogach

W nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane jest zachmurzenie na ogół duże, jedynie początkowo na wschodzie kraju małe i umiarkowane. Miejscami marznący deszcz powodujący gołoledź, na zachodzie i w centrum kraju stopniowo przechodzący w deszcz. Początkowo na wschodzie opady śniegu. Temperatura minimalna od -7 st. C. na wschodzie, przez około -1 st. C. w centrum, do 1 st. C. na zachodzie. Temperatura minimalna wystąpi w pierwszej połowie nocy.

Wiatr umiarkowany i dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych. W Sudetach porywy do 70 km/h, w Tatrach do 80 km/h. Miejscami zamiecie śnieżne.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Jaka pogoda we wtorek?

Z kolei we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu i południowym zachodzie. Na południu i południowym zachodzie na ogół bez opadów, tylko na południu Podkarpacia słaby deszcz, początkowo deszcz marznący powodujący gołoledź. W pozostałej części kraju słabe opady deszczu, we wschodniej połowie kraju początkowo opady marznące powodujące gołoledź.

Temperatura maksymalna od 1 st. C. na wschodzie i południu do 6 st. C. na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim oraz nad morzem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, lokalnie na południu kraju w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy do 80 km/h, będą powodować zamiecie śnieżne.

Według prognoz IMGW-PIB, rozległy niż z ciepłym frontem w ciągu najbliższych dni obejmie całą Polskę. Kulminacja ciepła przewidywana jest na Wigilię, gdy na południowym zachodzie temperatura maksymalna może wynieść do 10 st. C.

ng//PAP//IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także