more_horiz
Wiadomości

Morawiecki przypomina słowa polityków opozycji dot. euro. "Chcą scenariusza, z jakim zmaga się Chorwacja"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 09:43
Premier Mateusz Morawiecki zamieścił na Facebooku wpis: "Jakie zamiary wobec Polski mają politycy, którzy chcieliby dla Polaków podobnego scenariusza jak ten, z jakim dzisiaj zmaga się Chorwacja?". Dołączył do niego wypowiedzi polityków opozycji dotyczące przyjęcia przez Polskę euro.
Premier Mateusz Morawiecki: jakie zamiary mają politycy, którzy chcą podobnego scenariusza jak ten, z jakim zmaga się dziś Chorwacja?
Premier Mateusz Morawiecki: jakie zamiary mają politycy, którzy chcą podobnego scenariusza jak ten, z jakim zmaga się dziś Chorwacja?Foto: PAP/Paweł Supernak & Mateusz Morawiecki/Facebook

Premier zamieścił nagranie, na którym widać nagłówki artykułów mówiących o przyjęciu przez Chorwację euro, co spowodowało wzrost cen i niezadowolenie Chorwatów oraz wypowiedzi polityków opozycji dotyczące kwestii przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty.

Słowa polityków opozycji

Przytoczono słowa szefa PO Donalda Tuska, że jest zwolennikiem wejścia Polski do strefy euro, "jakby z definicji niezależnie od sytuacji gospodarczej" oraz że "prędzej czy później będziemy w strefie euro". Lider Polski 2050 Szymon Hołownia mówi, że "wprowadzenie euro dzisiaj jest polską racją stanu" oraz że "w naszym interesie jest dzisiaj przyjęcie wspólnej waluty".

Europoseł PO, były szef MSZ, Radosław Sikorski, mówi o powrocie na ścieżkę wejścia do strefy euro, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreśla, że trzeba mówić o tematach trudnych, takich jak na przykład wejście do strefy euro, a poseł PO Izabela Leszczyna podkreśla, że "finanse publiczne będą gotowe do wejścia do strefy euro".

Morawiecki: niech rozliczają się w euro, ale Polaków do tego nie zmuszają

Następnie pokazany jest premier Mateusz Morawiecki, który mówi: "Jak Donald Tusk czy Szymon Hołownia chcą się rozliczać w euro, to niech się rozliczają w euro. Donald Tusk zresztą już kilka lat temu wybrał sobie drogę europejską, wybrał sobie emeryturę w euro, rozlicza się w euro, proszę bardzo, a Polaków niech do tego nie zmuszają".

Nagranie kończy się napisem: "Bezpieczeństwo finansowe Polaków jest dla nas najważniejsze!".

Czytaj także:

"Dolewanie oliwy do ognia"

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że przykład wejścia Chorwacji do strefy euro i gwałtowny wzrost cen w tym kraju jest ostrzeżeniem dla Polski.

- Wybór euro w czasie kiedy mamy tak wysoką inflację, to trochę jak dolewanie oliwy do ognia. Przestrzegamy przed tym każdego, kto chce zmusić Polaków do wstąpienia do strefy euro - podkreślił.

Polacy nie chcą euro. Sondaż

Według opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla Radia ZET ze stwierdzeniem "Polska powinna przyjąć walutę euro zamiast polskiego złotego" zdecydowanie zgadza się 14,7 proc. badanych, a 9,8 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej się zgadzam". Jednak największą grupę stanowią ankietowani, którzy "zdecydowanie" nie zgadzają się na to - 49 proc. "Raczej" nie zgadza się na euro w Polsce 15,2 proc. przepytanych przez IBRiS dla Radia ZET. Odpowiedzi "Nie wiem/ Trudno powiedzieć" udzieliło 11,3 proc. badanych.

ms/PAP

Zobacz także

Zobacz także