Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią powstanie styczniowe. "Będzie to przesłanie o potrzebie solidarności"

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą upamiętnią 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

2023-01-23, 05:18

Prezydenci Polski i Litwy upamiętnią powstanie styczniowe. "Będzie to przesłanie o potrzebie solidarności"
Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą upamiętnią 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.Foto: Waldek Sosnowski / Forum

- Będzie to znak naszych narodów, które przeciwstawiają się dzisiaj rosyjskiemu imperializmowi, które wspierają w sposób zdecydowany Ukraińców walczących z rosyjską agresją - zapowiada prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Jak zaznaczył, powstanie styczniowe było ważnym wydarzeniem w historii Rzeczpospolitej wielu narodów. Zryw niepodległościowy z 1863 roku był ważny zarówno dla Polaków, Ukraińców, Białorusinów, jak i Litwinów.

Dlatego - jak podkreślił minister Kolarski - prezydent Andrzej Duda zaprosił do Warszawy przywódcę Litwy. Obchody rocznicowe będą odbywały się w związku z tym pod wspólnym znakiem z powstania styczniowego.

W trakcie uroczystości popołudniowych na warszawskiej Cytadeli będzie nawiązanie w scenografii do pieczęci powstańczej, która przedstawiała symbole trzech narodów: polski orzeł, litewska pogoń oraz ukraiński Michał Archanioł.

REKLAMA

Wspólne uroczystości

Wizyta prezydenta Litwy rozpocznie się w południe. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkają się w Belwederze. Będą rozmawiać między innymi o dwustronnej współpracy i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Później zaplanowano spotkanie delegacji.

O 16.00 prezydenci Polski i Litwy, a także przedstawiciele społeczności białoruskiej i ukraińskiej oddadzą hołd powstańcom w Cytadeli Warszawskiej pod Bramą Straceń. Wieczorem Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wezmą udział w otwarciu wystawy poświęconej Powstaniu Styczniowemu na Zamku Królewskim.

Posłuchaj

To wydarzenie będzie przesłaniem o potrzebie solidarności w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę" - zapowiada prezydencki minister Wojciech Kolarski (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Litwy mówił wczoraj podczas rocznicowych obchodów w Wilnie, że pamięć o bohaterach powstania jest szczególnie ważna, gdy bratni naród ukraiński zmuszony jest bronić swojej niepodległości.

- Wysiłki rosyjskiego reżimu, aby napisać historię na nowo i i zanegować tożsamość narodową Ukraińców świadczą o tym, że wolność w sąsiedztwie tyrana nie jest dana na zawsze. Trzeba jej bronić - podkreślił Gitanas Nauseda.

REKLAMA

Posłuchaj:

"Powstanie styczniowe na zawsze pozostanie świadectwem nieujarzmionej siły wolności" - napisał w przesłaniu z okazji rocznicy zrywu Andrzej Duda.

Zaznaczył, że za wolność naszą i waszą walczyli wspólnie przedstawiciele narodów dawnej Rzeczypospolitej, co tak wspaniale obrazowała pieczęć Rządu Narodowego, przedstawiająca Orła, Pogoń i Archanioła Michała, czyli godła Polski, Litwy i Ukrainy.

Posłuchaj

Minister Kolarski o udziale prezydentów Polski i Litwy w 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Zryw niepodległościowy

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w historii Polski. Wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie. Objęło całe Królestwo Polskie, znaczną część Litwy oraz Wołyń. Do jesieni 1864 roku doszło do ponad tysiąca dwustu starć, a po polskiej stronie walczyło w sumie około dwustu tysięcy osób.

IAR/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej