more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Tematem wsparcie wojskowe Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 16:25
Szef MON Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych. "Jestem po rozmowie z Lloydem Austininem na temat nowych planów wsparcia wojskowego Polski i USA dla Ukrainy" - napisał na Twitterze.
Szef MON: rozmawiałem z ministrem obrony USA na temat nowych planów wsparcia dla Ukrainy
Szef MON: rozmawiałem z ministrem obrony USA na temat nowych planów wsparcia dla UkrainyFoto: PAP/DPA/Boris Roessler, PAP/Marek Zakrzewski

Minister Błaszczak podkreślił, że poruszono także kwestie kolejnych szkoleń ukraińskich żołnierzy na przeznaczonym do przekazania sprzęcie.

Dziś Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry. 

Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę. Poinformował o tym w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Premier Morawiecki o decyzji Niemiec

Decyzja o wysłaniu leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, komentując decyzję niemieckiego rządu ws. dostarczenia Ukrainie nowoczesnych niemieckich czołgów.

Niemieckie media zauważają, że naciski Warszawy na Berlin, która od tygodni dąży do utworzenia międzynarodowej koalicji w sprawie dostarczenia Ukrainie Leopardów, przyniosła wymierne efekty.

Naciski na SPD nasiliły się również ze strony ukraińskich dyplomatów. - Uważam, że zainicjowana przez Polskę koalicja państw w tej sprawie powstaje właśnie na naszych oczach. Niemcy musiały w końcu podjąć decyzję - powiedział w rozmowie z ARD ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew.

Jako pierwszy przekazanie Ukrainie maszyn Leopard zadeklarował prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie 11 stycznia. Zaapelował też do krajów zachodnich o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, która heroicznie odpiera ataki wojsk Putina.

Czytaj także:

Zobacz:  Andrzej Szejna (Nowa Lewica) w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także