more_horiz
Wiadomości

Abramsy dla Ukrainy. Müller: to skutecznie pomoże w obronie przed barbarzyństwem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 20:45
Rzecznik rządu Piotr Müller, komentując informację o przekazaniu Ukrainie przez USA 31 czołgów Abrams, wyraził zadowolenie "z decyzji USA o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy". - Kolejne transze dostaw uzbrojenia są w stanie skutecznie pomóc w obronie przed barbarzyńskimi działaniami Rosji - stwierdził.
Rzecznik rządu pochwalił decyzję USA o wysłaniu Ukrainie czołgów Abrams
Rzecznik rządu pochwalił decyzję USA o wysłaniu Ukrainie czołgów AbramsFoto: Krystian Maj/KPRM

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

USA wyślą abramsy Ukrainie. Piotr Müller: to skutecznie pomoże w obronie przed Rosją

- Z uznaniem przyjmujemy decyzję USA o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy. Od początku wojny Polska i Stany Zjednoczone jednoznacznie wspierają działania na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - powiedział Piotr Müller.

Podkreślił jednocześnie, że działania wspólnoty transatlantyckiej na rzecz obrony Ukrainy są i będą kontynuowane.

- Kolejne transze dostaw uzbrojenia są w stanie skutecznie pomóc w obronie przed barbarzyńskimi działaniami Rosji - zaznaczył rzecznik rządu.

Niemcy zgadzają się na przekazanie Ukrainie leopardów

Wcześniej w środę niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry - poinformował w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 czołgów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa".

W Ramstein rozmawiano o wsparciu Ukrainy

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 - na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada.

We wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także