more_horiz
Wiadomości

USA przekażą Ukrainie abramsy, Niemcy - leopardy. Premier Morawiecki: pokój w Europie jest coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 20:19
Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji USA ws. przekazania Ukrainie czołgów Abrams, napisał na Twitterze: "Najpierw leopardy, teraz abramsy. Dziękuję, Joe Biden. Pokój w Europie jest coraz bliżej". 
Premier Morawiecki po decyzji USA ws. czołgów dla Ukrainy: pokój w Europie jest coraz bliżej
Premier Morawiecki po decyzji USA ws. czołgów dla Ukrainy: pokój w Europie jest coraz bliżejFoto: Shutterstock.com/Karolis Kavolelis, Twitter.com/@MorawieckiM

Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

"Najpierw leopardy, teraz abramsy. Dziękuję, Joe Biden. Pokój w Europie jest coraz bliżej" - napisał szef rządu na Twitterze.

Wcześniej niemiecki rząd zapowiedział dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry - poinformował w oświadczeniu rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy wydadzą też odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

Czołgi dla Ukrainy. Polska jako pierwsza podjęła działania

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 czołgów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa".

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 - na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina. Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

Premier Mateusz Morawiecki w weekend mówił PAP, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów 2 na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada.

Następnie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Niemcy otrzymali już polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Błaszczak zaapelował do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo całej Europy.

Czytaj także:

Zobacz: poseł PiS Adam Gawęda w Polskim Radiu 24

PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także