more_horiz
Wiadomości

"Pełnią już dyżury". Zestawy Patriot wysłane do Polski z Niemiec osiągnęły gotowość operacyjną

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 07:46
Zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, które zostały przeniesione z Niemiec do Polski, osiągnęły już gotowość operacyjną, a to oznacza, że pełnią już dyżury - podaje w piątek "Rzeczpospolita".
Wyrzutnie Patriot z Niemiec zainstalowano w Polsce.
Wyrzutnie Patriot z Niemiec zainstalowano w Polsce.Foto: Shutterstock/Mike Mareen

Dziennik przypomina, że Niemcy przesunęli do Polski trzy baterie Patriot PAC-3 i dodaje, że według zapewnień polskiego MON będą one wspierać obronę wschodniej Polski przed zagrożeniami, jakie mogą się pojawić w związku z rosyjską agresją w Ukrainie. Mają być wpięte do polskiego systemu ochrony powietrznej i przeciwrakietowej.

"Eskadry bojowe patriotów zapewniają całodobową ochronę"

Jak zaznacza gazeta, z informacji podanej przez dowództwo Bundeswehry wynika, że kontyngent Sił Zadaniowych Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w Polsce osiągnął wstępną gotowość operacyjną. "Eskadry bojowe patriotów zapewniają całodobową ochronę polskiej przestrzeni powietrznej na wschodniej flance" – dodało niemieckie dowództwo, które cytuje "Rzeczpospolita".

Jak podała niemiecka armia, do Polski wraz z patriotami trafiło 350 żołnierzy, ale w razie potrzeby ich stan może zostać zwiększony nawet do 650 osób.

Pierwsze dwa z trzech systemów obrony powietrznej Patriot zostały rozmieszone w południowej części województwa lubelskiego, około 60 kilometrów od granicy z Ukrainą.

Wyrzutnie Patriot relokowane zostały z meklemburskiego Gnoien, mają zapewnić większą ochronę polskiej przestrzeni powietrznej i wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zobacz także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także