more_horiz
Wiadomości

Szefowie parlamentów V4 zgodni: pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy powinna być utrzymana

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 17:55
Wyrażenie pełnego wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy i potępienie inwazji zawiera deklaracja, którą przyjęli w piątek w Bratysławie szefowie parlamentów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, czyli Grupy Wyszehradzkiej. Tematami rozmów były sytuacja w regionie, wojna na Ukrainie, ochrona strefy Schengen, a także kryzys energetyczny.
Szefowie parlamentów Grupy Wyszehradzkiej zgodni ws. potrzeby pomagania Ukrainie
Szefowie parlamentów Grupy Wyszehradzkiej zgodni ws. potrzeby pomagania UkrainieFoto: Leszek Szymański/PAP

Przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Boris Kollár nazwał pomoc Ukrainie moralnym obowiązkiem. Podsumowując spotkanie stwierdził, że Grupa Wyszehradzka jest ważnym formatem współpracy w regionie, który służy wspólnym interesom Słowacji, Czech, Polski i Węgier. Szefowa czeskiej Izby Poselskiej, Markéta Pekarová Adamová zauważyła, że kraje V4 różnią się w swoim podejściu do pomagania Ukrainie. Węgry nie wspierają Ukrainy militarnie.

"Zgodziliśmy się dziś jednak co do tego, że Rosja prowadzi na Ukrainie barbarzyńską wojnę, którą zdecydowanie potępiamy. Jesteśmy gotowi nadal stać po stronie Ukrainy" - powiedziała przewodnicząca Izby Poselskiej. 

Markéta Pekarová Adamová wyraziła przekonanie, że węgierski parlament ratyfikuje wkrótce akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil dodał, że szefowie parlamentów V4 opowiadają się za przyjęciem Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

Posłuchaj
00:56 12181732_1.mp3 Szefowie parlamentów V4 zgodni w sprawie potrzeby pomagania Ukrainie (IAR)

 

Marszałek Sejmu i Senatu w Bratysławie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przewodniczyła polskiej delegacji; Polskę reprezentował także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Marszałek Witek podkreślała z kolei, że format V4 udowodnił, że nadal jest potrzebny, pomimo różnic pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej. Mówiła, że za naszą granicą "mamy pełnoskalową wojnę, która determinuje wszystko". Podkreślała, że kraje V4 wiedzą, jak okupacja rosyjska może wyglądać i do czego prowadzić. Marszałek Grodzki podkreślał, że Ukraina musi wygrać wojnę także dlatego, że w przeciwnym razie inne kraje naszego regionu nie mogą czuć się bezpiecznie.

Przewodniczący Vystrczil podkreślał natomiast m.in. konieczność dywersyfikacji źródeł energii. Koever mówił z kolei, że kraje V4 powinny koncentrować się na tym, co je łączy, a nie co dzieli. Zaznaczył, że w V4 istnieją różnice zdań, także jeśli chodzi o pomoc Ukrainie.

Czytaj też:

PAP/IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także