more_horiz
Wiadomości

Daniel Obajtek: PKN Orlen przeznaczy prawie 14 mld złotych na zamrożenie cen gazu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 10:41
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział przekazanie, w ramach koncernu multienergetycznego, prawie 14 mld złotych na zamrożenie cen gazu.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: Daniel Obajtek/Twitter

"W ramach koncernu multienergetycznego, przekażemy w 2023 roku prawie 14 MLD ZŁ na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych (jak szpitale, szkoły czy żłobki). Wraz z rządem chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego" - napisał Daniel Obajtek na Twitterze.

Jak dodał, jest to wymierna pomoc, która zapewnia milionom Polaków mniejsze koszty ogrzewania.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że poziom zamrożonej ceny 200,17 zł/MWh jest znacznie niższy niż wyceny giełdowe paliwa gazowego. Zaznaczył, że dziś na TGE w Polsce cena paliwa gazowego to ok. 308 zł/MWh.

Bez zakłóceń na rynku po embargu na rosyjskie paliwa

Wczoraj Daniel Obajtek poinformował o obniżce ceny litra oleju napędowego o 20 groszy. Jak podkreślił, było to możliwe dzięki budowie multienergetycznego koncernu, który pozwala na szybkie dywersyfikowanie źródeł ropy naftowej.

Szef Orlenu powiedział, że obecnie jedynie około 10 procent surowca w systemie spółki pochodzi z Rosji, a w 2015 roku było to niemal 100 procent. Zapewnił, że ceny paliw pozostaną stabilne.

Zamrożenie cen gazu i dodatek gazowy

Pod koniec grudnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przypomniała, odnosząc się do cen gazu, że rząd zamroził je tak w 2022 r., jak i w 2023 roku. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przewiduje też wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot mają rozliczać samorządy.

Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć do 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. osób. Refundacja będzie też wyłączona spod egzekucji oraz zwolniona z podatku.

Czytaj także:

pg,TT,kor

Zobacz także

Zobacz także