Andrzej Duda wrócił z Monachium. "Wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO"
- Najistotniejszą częścią rozmów było wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda po powrocie do Polski z Monachium, gdzie m.in. prowadził konsultacje w formacie Trójkąta Weimarskiego.
2023-02-18, 14:25
Prezydent Andrzej Duda wylądował w kraju. Przyleciał z Monachium, w którym trwa 59. Konferencja Bezpieczeństwa. Poprzednio odwiedził Brukselę, w której spotkał się z sekretarzem generalnym NATO, oraz Londyn, gdzie rozmawiał z królem i premierem Zjednoczonego Królestwa.
Cykl spotkań przed wizytą Bidena
- Cały cykl spotkań przebiegł w dobrej atmosferze - ocenił Andrzej Duda. - Przygotowujemy się, wraz z naszymi partnerami, do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena - dodał.
Jak zaznaczył, rozmowy dotyczyły tematów, które będą dyskutowane podczas szczytu B9 i dalszych działań wzmacniających bezpieczeństwo.
Jednomyślność ws. Ukrainy
Zaznaczył, że pojawiła się też kwestia wspierania Ukrainy.
- Wszyscy sojusznicy, jak jeden mąż zgadzają się absolutnie z tym, że musimy wspierać Ukrainę. Tutaj jest absolutna jedność wśród wszystkich rozmówców, z którymi spotkałem się w ostatnich dniach, że trzeba te działania planować, że powinniśmy to realizować w uzgodnieniu z Ukrainą, realizując rzeczywiste zapotrzebowania jakie Ukraina zgłasza, aby w jak najlepszym stopniu była w stanie wykorzystać te dostawy, które płyną. Że musimy wspierać Ukrainę dzisiaj przesyłając uzbrojenie, a w przyszłości także kreując odpowiednią atmosferę międzynarodową i odpowiednie możliwości finansowe do tego, aby w aktywny sposób wspomóc Ukrainę w odbudowie - powiedział prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Wschodnia flanka NATO
Prezydent wskazał, że "najistotniejszą częścią rozmów było wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO".
- Po pierwsze chcielibyśmy, żeby postanowienia szczytu (NATO) z Madrytu zostały w pełni zrealizowane, także w ten sposób, że siły uzupełnienia, szybkiego reagowania - które mają wesprzeć grupy batalionowe do poziomu grup brygadowych, gdyby dochodziło do jakiegokolwiek niepokoju, niebezpieczeństwa - żeby jednostki, które mają to wsparcie zrealizować, były konkretnie zadedykowane, tzn. żeby były wskazane z poszczególnych krajów NATO - powiedział Duda.
- Po drugie chcielibyśmy, żeby jeszcze dodatkowo zdecydować o większym potencjale sił szybkiego reagowania na wypadek, gdyby doszło do jakiś niepokojów, gdybyśmy spodziewali się jakiejkolwiek agresji na którykolwiek z państwa NATO - dodał prezydent.
REKLAMA
Magazyny broni
Doprecyzował, że mowa także o magazynach broni NATO ulokowanych na wschodniej flance.
- I wreszcie, żeby zacząć tworzenie rzeczywiście dużych magazynów uzbrojenia, magazynów NATO, w których będzie zmagazynowana broń, z której takie siły uzupełniające, wzmacniające, mogłyby skorzystać, gdyby była potrzeba ich relokowania do któregokolwiek z krajów NATO, czyli żeby ta broń była na miejscu, żeby w naszych krajach, z mojego punktu widzenia przede wszystkim w Polsce, takie magazyny broni NATO powstały - powiedział prezydent.
Posłuchaj
REKLAMA
- Prezydent Andrzej Duda w Monachium: tylko współpraca, także z USA, zagwarantuje nam bezpieczeństwo
- "Poparcie dla Ukrainy i sojuszników z NATO". Rzecznik Białego Domu o wizycie Bidena w Polsce
IAR/PAP/fc
REKLAMA