Prezydent Andrzej Duda w Monachium: tylko współpraca, także z USA, zagwarantuje nam bezpieczeństwo

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że obecnie nie jest możliwe ułożenie na nowo relacji państw Zachodu z Rosją. Polski przywódca spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego - poświęcone współpracy w ramach NATO i wsparciu Ukrainy - odbywają się przy okazji 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

2023-02-17, 18:35

Prezydent Andrzej Duda w Monachium: tylko współpraca, także z USA, zagwarantuje nam bezpieczeństwo
Prezydent zapowiadał, że w Monachium będzie rozmawiał z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec o spójności sojuszniczej. Foto: PAP/Leszek Szymański

Podczas spotkania przywódców Trójkąta Weimarskiego z mediami Andrzej Duda przypomniał, że ostatni raz spotkanie w tej formule miało miejsce 8 lutego 2022 roku, tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

- Trzeba sobie jasno powiedzieć - 24 lutego świat się zmienił - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że dzień ten "zmienił też postrzeganie struktury i architektury bezpieczeństwa w naszej części świata".

- Od tamtego czasu obserwujemy wojnę, jakiej na kontynencie europejskim nie widzieliśmy od II wojny światowej - dodał.

Mrzonki o relacjach z Rosją

Stwierdził, że "mrzonki o tym, że można ułożyć relacje z Rosją - która wróciła do swoich imperialnych ambicji, która chce władać innymi krajami, która chce sobie podporządkować inne narody - rozpadły się, jak domek z kart".

REKLAMA

- Jasną sprawą jest, że z taką Rosją nie da się współpracować gospodarczo, żadne uczciwe państwo, które chce pokoju i przestrzegania porządku światowego, opartego na prawie międzynarodowym nie może tego zaakceptować - oświadczył prezydent.

Posłuchaj

Andrzej Duda: z taką Rosją nie da się współpracować (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

- My tego nie akceptujemy, dlatego jesteśmy razem, dlatego Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska pokazały wobec tej agresji jedność, co dla mnie, jako bezpośrednio sąsiada Ukrainy, prezydenta RP, jest kwestią niezwykle ważną - podkreślił prezydent.

REKLAMA

Konieczne wsparcie Zachodu

Prezydent ostrzegł, że bez wsparcia państw zachodnich Ukraina się nie obroni, bo Rosja się nie zatrzyma.

- Bez wsparcia wspólnoty Zachodu, państw demokratycznych, Ukraina upadnie, zostanie zdobyta przez Rosję, zostanie pokonana przez Rosję i nie będzie pokoju na świecie, bo ja nie mam wątpliwości, że Rosja się na Ukrainie nie zatrzyma - powiedział prezydent Duda podczas oświadczenia przed spotkaniem z przywódcami Francji i Niemiec.

Jak dodał "w związku z tym nie ma innego wyjścia, tylko musimy wspierać Ukrainę ze wszystkich sił".

- Dziękuję za to wsparcie i kanclerzowi i prezydentowi, bo ono jest przekazywane i z Niemiec, i z Francji. Tego wsparcia z Zachodu potrzeba jeszcze więcej, potrzeba nam zacieśnienia więzi jeszcze mocniej, także w ramach wspólnoty transatlantyckiej - mówił prezydent Duda.

REKLAMA

Ścisła współpraca

- Ten czas, w który weszliśmy 24 lutego zeszłego roku, pokazał wyraźnie, że tylko ścisła współpraca pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi, pomiędzy państwami europejskiej demokracji, Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi, może zagwarantować bezpieczeństwo Europie - ocenił.

Podkreślił, że ta współpraca jest niezbędna, potrzebna i cieszy go, że "w tej chwili ją w tak zdecydowany sposób realizujemy".

Scholz: Trójkąt Weimarski ma bogate tradycje

Trójkąt Weimarski ma bogate tradycje, chcemy je kontynuować - powiedział w Monachium kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

- Wszyscy w ostatnich tygodniach, miesiącach robiliśmy, co tylko mogliśmy, aby umożliwić Ukrainie obronę, aby umożliwić jej obronę swojej suwerenności, integralności terytorialnej - mówił Scholz. Podkreślał także wagę współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej.

REKLAMA

Niemiecki kanclerz mówił także o naruszeniach prawa międzynarodowego, które polegają na siłowym przesuwaniu granic.

- Nasze trzy państwa świetnie ze sobą współpracują na rzecz tych celów, takich jak Trójkąt Weimarski, i nasze spotkanie odbywa się przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa - zaznaczył Scholz.

- Trójkąt Weimarski ma bogate tradycje, chcemy je kontynuować dzisiaj i nie tylko dzisiaj - zapewnił.

Macron: chcemy bronić Europy

- Od pierwszego dnia pokazaliśmy to wszyscy w Europie, że jesteśmy bardzo skuteczni w tym zakresie. Dlatego ważne, żeby dzisiaj przyjrzeć się wszystkiemu, co będziemy robić w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy. To dyskusja zarówno na tematy geopolityczne, jak i wojskowe - mówił.

REKLAMA

Oświadczył, że "nie możemy ustawać w niesieniu pomocy w tej wojnie". - Wprowadziliśmy sankcje, zareagowaliśmy szybko, koordynujemy nasze działania i jesteśmy jednomyślni - powiedział Macron.

Prezydent Francji podkreślił, że mówiąc o sprawiedliwości "musimy odnieść się do zbrodni wojennych". - To kolejny temat dzisiejszych dyskusji - zapowiedział.

- Będziemy też rozmawiać na temat przemysłu zbrojeniowego i pomocy militarnej, bo wszyscy chcemy bronić Europy. Wierzymy w obronę, która przyczynia się do wzmacniania struktur NATO. Dlatego poczyniliśmy intensywne inwestycje w ramach naszego Sojuszu - powiedział Macron.

REKLAMA

Posłuchaj

Andrzej Duda: bez wsparcia krajów zachodnich Ukraina się nie obroni (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Następujące po oświadczeniach spotkanie zaplanowano w formule obiadu roboczego.

Prezydent zapowiadał na początku tygodnia, że w Monachium będzie rozmawiał z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec o spójności sojuszniczej, współdziałaniu i jedności w ramach NATO. Rozmowa - jak mówił - dotyczyć ma "wszystkich kwestii związanych z umacnianiem wschodniej flanki".

- Będziemy też mówili o wsparciu dla Ukrainy, co jeszcze jesteśmy w stanie dla Ukrainy zrobić, jakie mogą być przewidywalne scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie - podkreślił Duda.

REKLAMA

Przyspieszona pomoc

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz pytany o spotkanie z Macronem i Scholzem podkreślił, że to właśnie w tym kręgu dyskutowano o wsparciu sprzętowym dla Ukrainy, chociażby w kontekście koalicji na rzecz przekazania czołgów Leopard.

- Chcemy, aby te działania przyspieszyły, bo sytuacja na froncie odpierania rosyjskiej agresji jest coraz bardziej skomplikowana - zaznaczył szef BPM.

Sobotnie spotkania

W sobotę rano prezydent spotka się z prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem. Szef BPM przekazał, że rozmowa będzie dotyczyć spraw bezpieczeństwa, a - jak zaznaczył - prezydent elekt Czech wiele lat pracował jako jeden z najwyższych oficerów NATO w Brukseli i ma doskonałe doświadczenie NATO-wskie.

Również w sobotę prezydent spotka się z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Stoerem. Przydacz poinformował, że rozmowa dotyczyć ma bezpieczeństwa energetycznego.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Duda w Monachium - wieczorem spotkanie z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec. Korespondencja Karola Darmorosa (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej