more_horiz
Wiadomości

Wniosek do TK ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Prezydent: to będą najbliższe dni

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 17:55
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych dniach skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Prezydent skierował do TK nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
Prezydent skierował do TK nowelizację ustawy o Sądzie NajwyższymFoto: shutterstock.com

Prezydent poinformował, że jego współpracownicy kończą przygotowanie odpowiedniego wniosku. Jak wyjaśnił, dokument będzie efektem długich konsultacji z zespołem jego kancelarii.

- Przekazałem wszystkie swoje wnioski i konkluzje. Poprosiłem o przelanie ich konkretnie już w treść wniosku. To rzeczywiście będą dosłownie najbliższe dni, kiedy ten wniosek będzie w Trybunale złożony - wskazał. -  Proszę być pewnym, że termin konstytucyjny będzie dotrzymany - zadeklarował prezydent.

Kamień milowy

Nowelizacja ustawy sądowej przewiduje, że sprawy dyscyplinarne sędziów zostaną przeniesione z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ponadto przepisy rozszerzają również zakres stosowania tzw. testu bezstronności i niezależności sędziego.

Wdrożenie ustawy jest jednym z kamieni milowych, od wypełnienia których Komisja Europejska uzależnia odblokowanie Polsce funduszy na Krajowy Plan Odbudowy.

Posłuchaj
00:22 najdni.mp3 Andrzej Duda: przekazałem wszystkie swoje wnioski i konkluzje (IAR)

 

Tryb kontroli prewencyjnej

10 lutego prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej.

- To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - powiedział w orędziu.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także