more_horiz

Piotr Kaleta o KPO: obawiam się rzucania kolejnych kłód pod nogi przez europejskich urzędników

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 18:44
- Ursula von der Leyen już kiedyś była w Polsce, obwieszczała, że wszystko jest w porządku, że dogadała się z przedstawicielami polskiej władzy, panem prezydentem, panem premierem, a stało się inaczej. Zakładam, że teraz również może się zadziać w podobny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta, komentując sprawę unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o przesłaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Zrobił to w tzw. trybie kontroli prewencyjnej, czyli bez podpisania dokumentu. Ustawa nie wejdzie w życie, dopóki TK się na jej temat nie wypowie. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że ustawa ta ma realizować najistotniejsze tzw. kamienie milowe i umożliwiać odblokowanie unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat poseł PiS.

Ustawa o SN pozwoli odblokować środki z KPO?

Gość audycji podkreślił, że pieniądze z KPO są Polsce bardzo potrzebne i dlatego wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny - zgodnie z apelem prezydenta - ustawą o Sądzie Najwyższym zajmie się jak najprędzej.

- Ustawa o Sądzie Najwyższym jest kolejnym krokiem, który polski rząd chce zrobić we właściwą stronę, żeby te środki w końcu do Polski trafiły. Każdy z nas może mieć obawy, że te założenia [w Komisji Europejskiej - przyp. red.] są troszeczkę inne. Ursula von der Leyen już kiedyś była w Polsce, obwieszczała, że wszystko jest w porządku, że dogadała się z przedstawicielami polskiej władzy, panem prezydentem, panem premierem, a stało się inaczej. Zakładam, że teraz również może się zadziać w podobny sposób - mówił Piotr Kaleta.

Piotr Kaleta: obawiam się nieodpowiedzialności urzędników UE

Dodał, że jest to swoista "niekończąca się opowieść". Jego zdaniem w tej sprawie wcale nie chodzi o realizację lub niezrealizowanie kamieni milowych, bo to "wymysły urzędników, którzy czują niechęć do naszego kraju i rządu". - Obawiam się bardzo, że nieodpowiedzialni urzędnicy europejscy będą mogli znowu rzucać kolejne kłody pod nogi - podkreślił.

Piotr Kaleta odniósł się także do oczekiwania Komisji Europejskiej, aby Polska "usunęła uchybienia" w związku z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepisy polskiej konstytucji są prawem nadrzędnym nad prawem europejskim. Jak stwierdził, nie wie, jak miałoby dojść do wzruszenia niewzruszalnych orzeczeń TK.

- To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, (...) że ci ludzie, którzy w tej chwili zawiadują Unią Europejską, naprawdę mają jakiś poważny problem z własną osobowością. Jeśli takie kwestie mogą się pojawić, takie pomysły mogą się na ich agendzie znaleźć (...), to rzeczywiście mamy do czynienia z czymś takim, że tutaj trzeba się zastanowić nad bardzo głęboką reformą Unii Europejskiej - ocenił Piotr Kaleta.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:05 PR24 2023_02_13-16-34-57.mp3 Piotr Kaleta o środkach z KPO i działaniach instytucji unijnych ws. Polski ("Rozmowa PR24")

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Kaleta (PiS)
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 16.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także