Klinika Budzik dla dorosłych. Pierwsza dama: wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję
- Cieszę się, że wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie. Placówka powstała z potrzeby kompleksowego wsparcia osób w śpiączce – powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
2023-02-27, 14:23
Budowę Kliniki Budzik dla dorosłych w Warszawie pierwsza dama objęła honorowym patronatem.
Podczas uroczystego otwarcia kliniki Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że klinika powstała z potrzeby kompleksowego wsparcia osób dorosłych w śpiączce i dzięki "ogromnej determinacji" prezes Fundacji "Akogo?" Ewy Błaszczyk.
- Bardzo się cieszę, jako honorowa patronka, że dzisiaj wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie – powiedziała pierwsza dama.
Model pomocy
Zaznaczyła, że fundacja wraz z współpracującymi z nią środowiskami stworzyła "kompleksowy model pomocy pacjentom w śpiączce".
- Bardzo cieszę się, że do pionierskiej kliniki Budzik dla dzieci, działającej w Międzylesiu, dołącza dzisiaj Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie – dodała małżonka prezydenta.
Fundacja "Akogo?", która odpowiedzialna jest za organizację budowy Kliniki Budzik, od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce.
Pionierskie zabiegi
Nowo wybudowana klinika to trzypiętowy budynek o powierzchni 3800 mkw. W placówce tej dorośli pacjenci w stanie śpiączki po urazach neurologicznych otrzymają pomoc – będą hospitalizowani, leczeni i rehabilitowani. W klinice wykonywane mają być pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne.
Wzorcem Kliniki Budzik dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" Klinika Budzik dla dzieci.
REKLAMA
Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.
- Pierwszy przeszczep serca u dziecka na WUM. 9-letnia Lena czuje się dobrze
- "Śmierć mózgu to nie śpiączka, a lekarze nie hodują ludzi na narządy". Chirurg obala mity dot. transplantologii
IAR/PAP/fc
REKLAMA