more_horiz
Wiadomości

Postulaty C40. Prezes PiS: Trzaskowski chce radykalnego ograniczenia wolności

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 20:33
Prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP odniósł się do raportu organizacji C40 Cities, do której należy także Warszawa. - To, co proponuje wiceprzewodniczący PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, to radykalne ograniczenie wolności człowieka - stwierdził.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że Rafał Trzaskowski proponuje radykalne ograniczenie wolności
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że Rafał Trzaskowski proponuje radykalne ograniczenie wolnościFoto: Twitter/Rafał Trzaskowski

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował na Facebooku list do Jarosława Kaczyńskiego - odpowiedź na wywiad prezesa PiS dla tygodnika "Sieci", w którym ten odniósł się do kwestii raportu o konsumpcji przygotowanego przez organizację działającą na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu C40 Cities.

Jarosław Kaczyński: Rafał Trzaskowski proponuje radykalne ograniczenie wolności

Trzaskowski zarzucił prezesowi PiS kłamstwo i to, że nienawidzi on wolności. "Pan nienawidzi wolności. Chce Pan ograniczać prawa Polaków, wprowadzać zakazy i narzucać nam swoje - jedynie słuszne - rozwiązania. Pana wizja świata, to nic innego jak próba podporządkowania Panu całego państwa zgodnie z zasadą »państwo to JA-rosław«" - napisał Trzaskowski.

O ten list Jarosław Kaczyński został zapytany w programie "W otwarte karty" przygotowanym dla Polskiego Radia i TVP Info przez Małgorzatę Raczyńską-Weinsberg.

Prezes PiS mówił, że lewica w dziejach bardzo często podkreślała, że realizacja jej agendy społecznej to wolność, a tak naprawdę była to droga do niewoli i represji, tak jak to było np. w czasie rewolucji francuskiej. - I to jest ta tradycja, w której wyraźnie tkwi pan Rafał Trzaskowski, bo to, co proponuje, to jest właśnie radykalne ograniczenie wolności człowieka - ocenił.

"Lewicowcy nienawidzą tych, którzy mają inne poglądy"

- Natomiast twierdzenie, że ja nienawidzę wolności, to tylko wyraz nienawiści pana Trzaskowskiego i już nie powiem, że do mnie, tylko powiem, że do wszystkich, którzy po prostu mają inne poglądy, nie są lewicowcami, są ludźmi poglądów konserwatywnych, a właśnie konserwatyzm, tak dobrze rozumiany, umiarkowany, jest gwarancją rzeczywistych wolności człowieka - stwierdził Jarosław Kaczyński.

- Eksperymenty społeczne są wprowadzane w życie zwykle w atmosferze takiego totalnego zakłamania. [Rafał Trzaskowski] twierdzi, że ja ciągle kłamię. Oni ciągle kłamią, nieustannie kłamią w bardzo różnych sprawach. To jest ta cała tradycja. Cały ten eksperyment komunizmu, największy, najbardziej przerażający, ludobójczy, eksperyment XX wieku, przecież był oparty na kłamstwie, na prezentowaniu rzeczywistości w sposób zupełnie odwrotny od tego, jak to naprawdę było - powiedział prezes PiS.

Raport C40 Cities

C40 zostało powołane w 2005 roku przez burmistrzów 18 największych miast - w tym Warszawy - by przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Przewodniczącym jest obecnie burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Raport, opublikowany w 2019 roku, zawiera propozycje działań, które mogłyby pomóc w ograniczeniu globalnego wzrostu średniej temperatury o 1,5 stopnia, wskazywanego jako cel tzw. porozumienia paryskiego ONZ zawartego w 2015 roku. Głównym środkiem ma być redukcja emisji gazów cieplarnianych, poprzez m.in. ograniczenie wykorzystania dóbr konsumpcyjnych, których produkcja i dystrybucja przyczynia się do wzrostu emisji, np. produkcji mięsa czy transportu lotniczego.

Posłuchaj
51:05 [PR24]PR24 (mp3) 2 marzec 2023 18_30_44.mp3 Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim dla Polskiego Radia i TVP ("W otwarte karty")

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także