more_horiz
Wiadomości

Znów niespokojnie na granicy polsko-białoruskiej. Doszło do kolejnych zatrzymań nielegalnych migrantów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 09:47
Na granicy z Białorusią wciąż nie jest spokojnie. W środę polskie służby zatrzymały 81 cudzoziemców, usiłujących nielegalnie dostać się do Polski. Najwięcej osób próbowało przekroczyć granicę w okolicach Narewki, gdzie zatrzymano 24 obywateli Afganistanu. Rzekę Świsłocz pokonało wpław i pontonami 18 Syryjczyków i 2 obywateli Iranu.
Straż Graniczna: w środę 81 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
Straż Graniczna: w środę 81 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do PolskiFoto: Fotokon/Shutterstock

Jak poinformowała Straż Graniczna, od początku marca odnotowała ona ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku roku było to ok. 4 tys. prób.

Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w 2022 r. na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km - gotowych jest 10 z 11 jej odcinków.

Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.

Regulacje prawne

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce. Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także