more_horiz
Wiadomości

Atak na Jana Pawła II. Ks. Mazurkiewicz: chodzi o zniszczenie autorytetu i naszej tożsamosci

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 01:54
Ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że w prowadzonej obecnie publicznie debacie cierpienie ofiar pedofilii jest instrumentalnie wykorzystane. W ten sposób odniósł się do materiału TVN, w którym pojawiły się sugestie, jakoby Karol Wojtyła w czasie, gdy był metropolitą krakowskim, miał wiedzieć o przypadkach tuszowania pedofilii wśród duchownych. Komentatorzy oraz historycy zwracają uwagę, że oskarżenia są oparte na materiałach SB.
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Przemyślu. Powrót po zakończonej uroczystości. Widoczni m.in. metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła (na 1. planie), za nim od lewej idą: metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak (z kwiatami), ks. kard. Stefan Wyszyński oraz ks. infułat Władysław Padacz
Obchody Tysiąclecia Chrztu Polski w Przemyślu. Powrót po zakończonej uroczystości. Widoczni m.in. metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła (na 1. planie), za nim od lewej idą: metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak (z kwiatami), ks. kard. Stefan Wyszyński oraz ks. infułat Władysław PadaczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz, politolog, filozof, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, mówił w programie "W otwarte karty", transmitowanym w Programie 1 Polskiego Radia i TVP Info, że w tej sprawie dochodzenie do prawdy powinno być rzeczowe.

"Instrumentalnie wykorzystuje się ofiary pedofilii"

- Jeśli patrzymy na tę debatę, która się toczy, to moje wrażenie jest takie, że cierpienie ofiar jest instrumentalnie wykorzystane do załatwienia jakiejś innej sprawy - powiedział kapłan. Dodał, że "szacunek dla ofiar domaga się także tego, żeby nie instrumentalizować ich cierpienia". Oznacza to, że "w tej sprawie musimy dochodzić prawdy rzeczowej, a nie tylko budować pewne napięcia, emocje" - podkreślił ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz.

Duchowny zaznaczał, że sprawą powinni zajmować się specjaliści. Dodał, że dokumenty powinny być analizowane zgodnie z metodologiami nauk. Dokumenty historyczne powinni analizować historycy, kwestiami prawa kanonicznego powinni zajmować się kanoniści, a kwestie prawa karnego powinny przypaść karnistom - tłumaczył gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:28 Mazurkiewicz IAR.mp3 Ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz mówił w programie "W otwarte karty", że w sprawie zarzutów wobec Jana Pawła II dochodzenie do prawdy powinno być rzeczowe (IAR)

Ks. Mazurkiewicz: w atakach na Jana Pawła II chodzi o zniszczenie autorytetu

Ksiądz prof. Piotr Mazurkiewicz ataki na Jana Pawła II porównał do popularnej na Zachodzie, m.in. w USA, wśród osób o poglądach lewicowych tzw. "cancel culture", czyli kultury unieważniania. Jak przypomniał, w Stanach Zjednoczonych próbuje się wykreślić z historii nawet ojców założycieli w związku z tym, że nie sprzeciwiali się niewolnictwu.

- Coś podobnego obserwujemy w Polsce, to znaczy próbę reinterpretacji najnowszej historii Polski. Tego unieważniania - mówił gość audycji.

- Jeśli patrzymy na tę sytuację spowodowania konfliktu społecznego i uderzenia w autorytet Jana Pawła II przy pomocy takich wątpliwych narzędzi, to możemy powiedzieć tak: chodzi o zniszczenie tego autorytetu, autorytetu kogoś, kto jest istotny dla Kościoła, istotny również jeśli chodzi o naszą tożsamość narodową, jednego z najwybitniejszych Polaków - ocenił.

Posłuchaj
00:22 Mazurkiewicz IAR (2).mp3 Ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz zaznaczał, że sprawą powinni zajmować się specjaliści (IAR)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął z urzędu postępowanie wyjaśniające w sprawie materiału w TVN w związku z "licznymi skargami". Ponadto Konferencja Episkopatu Polski zaapelowała o "uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków" i podziękowała wszystkim, "którzy od samego początku stanęli w obronie dobrego imienia świętego papieża".

Czytaj również:

Posłuchaj
45:08 PR1 (mp3) 16 marzec 2023_03_16-21-05-30_for_media.mp3 Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz o prześladowaniach księży w czasie PRL (W otwarte karty/Jedynka)

IAR/PR1/jmo

Zobacz także

Zobacz także