MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Rzecznik MSZ: to pierwszy formalny krok do osądzenia władz Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjęło decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wydania nakazu aresztowania wobec m.in. prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. W oświadczeniu rzecznika MSZ-u Łukasza Jasiny pada stwierdzenie o "pierwszym zdecydowanym kroku formalnym MTK zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji".

2023-03-17, 23:36

MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Rzecznik MSZ: to pierwszy formalny krok do osądzenia władz Rosji
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Rzecznik MSZ wyraził zadowolenie i nadzieję na realne pociągnięcie do odpowiedzialności winnych rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Foto: Marco Iacobucci Epp / Shutterstock.com

Międzynarodowy Trybunał Karny zdecydował o wydaniu nakazu aresztowania względem prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, pełnomocniczki ds. praw dzieci przy prezydencie Rosji.

Polskie MSZ: dobra decyzja MTK ws. aresztowania Putina

Nakaz aresztowania związany jest z podejrzeniem popełnienia zbrodni wojennych, polegających na bezprawnej deportacji dzieci oraz bezprawnym przesiedleniu dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym wyraziło zadowolenie z tej decyzji. Jak głosi oświadczenie rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, "decyzja jest pierwszym zdecydowanym krokiem formalnym Trybunału zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji i wpisuje się w szersze wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz rozliczenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie".

Międzynarodowy Trybunał Karny chce aresztowania Putina

Nakaz aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej, wydany w piątek przez MTK, był odpowiedzią na wniosek prokuratury. Uznano, że są realne podstawy, by sądzić, że rosyjski prezydent jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

REKLAMA

Jak stwierdził MTK, przestępstwa, o które są podejrzani Putin i Lwowa-Biełowa, były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK. Putin jest ponadto podejrzany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono.

Nakaz aresztowania MTK

Nakazy aresztowania są tajne, by chronić ofiary, świadków i sam proces śledztwa. W tym jednak przypadku MTK - ze względu na to, że przestępstwa, których dotyczy, najprawdopodobniej są ciągle popełniane, a publiczna świadomość istnienia tych nakazów może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości - zgodził się je upublicznić.

Mający siedzibę w Hadze MTK jest powołany do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego bieżącego roku.

REKLAMA

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej