Porozumienie ws. zakupu amunicji dla Ukrainy. Müller: Polska będzie beneficjentem tego projektu
- Jesteśmy beneficjentem tego projektu jako jeden z większych producentów amunicji, dlatego przystąpimy do tej procedury - zapowiedział przystąpienie do porozumienia ws. zakupu amunicji dla Ukrainy rzecznik rządu Piotr Müller. Jednocześnie ujawnił, że obecnie - w sprawie tego programu - w Polsce trwa procedura wewnętrzna.
2023-03-21, 11:55
Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiało się tego dnia w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów.
Müller był pytany w TVP 1 o doniesienia, że Polska nie podpisała tego porozumienia. - Przed chwilą jeszcze rozmawiałem z naszym ambasadorem przy UE. Obecnie trwa nasza wewnętrzna, krajowa procedura, jeżeli chodzi o wydanie zgody na ten dokument. Jesteśmy beneficjentem tego projektu jako jeden z większych producentów amunicji, dlatego oczywiście przystąpimy do tej procedury - oświadczył rzecznik rządu.
Istotna rola polskich zakładów?
Podkreślił, że zamówienia amunicji w dużej części będą realizowane na terenie Polski. - Ustalenia dotyczą poszczególnych spółek. Tak więc w kwestii zdolności produkcyjnych muszą się wypowiedzieć same spółki - powiedział Piotr Müller, kontynuując, że w Polsce jest kilka dużych zakładów, które w poprzednich latach były istotne w kontekście zaopatrywania w amunicję polskiej armii.
Rzecznik rządu zaznaczył, że duże zapotrzebowanie na amunicję jest jednym z większych problemów na frontach na Ukrainie.
REKLAMA
Dodał, że Polska liczy, iż nasze zakłady zbrojeniowe odegrają istotną rolę przy realizacji porozumienia.
- "To strategiczny krok". Prezydent Zełenski o europejskim planie dostaw amunicji
- "To historyczna decyzja". Szef dyplomacji UE o wspólnych zakupach amunicji dla Ukrainy
- Brutalny atak Rosjan. Ostrzelali Kramatorsk zakazaną amunicją kasetową
PAP/łl
REKLAMA