more_horiz
Wiadomości

Wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Siedemnaście krajów UE i Norwegia podpisały porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 21:14
Siedemnaście krajów Unii Europejskiej i Norwegia zgodziły się na wspólne zamówienia amunicji, aby pomóc Ukrainie i uzupełnić własne zapasy - poinformowała unijna Europejska Agencja Obrony.
17 krajów UE i Norwegia zgodziły się na wspólne zamówienia amunicji, aby pomóc Ukrainie i uzupełnić własne zapasy
17 krajów UE i Norwegia zgodziły się na wspólne zamówienia amunicji, aby pomóc Ukrainie i uzupełnić własne zapasyFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum

- Projekt otwiera drogę państwom członkowskim Unii Europejskiej i Norwegii podążać dwiema ścieżkami: dwuletnią, przyspieszoną z procedurą dotyczącą pocisków kalibru 155 mm i siedmioletnią: dotycząca pozyskania różnych rodzajów amunicji - poinformowała agencja w oświadczeniu.

Kraje te podpisały projekt porozumienia, które określa m.in. zakres zamówień. Dokument ma być podstawą do rozpoczęcia rozmów z producentami amunicji w celu podpisania kontraktów.

17 krajów podpisało porozumienie

Według informacji Agencji, porozumienie podpisały: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia. Zamiar przystąpienia do porozumienia - jak podaje Europejska Agencja Obrony- zadeklarowało więcej państw członkowskich po zakończeniu procedur krajowych.

Wewnętrzne procedury ma zakończyć między innymi Polska. Nasi dyplomaci informują, że w najbliższych dniach Polska dołączy do wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że Szwecja kierująca pracami Unii poinformowała o tym europejskie rządy. Wczoraj zielonego światła nie dały Holandia i Włochy z powodów proceduralnych, ale dziś już wszystkie państwa poparły plan. Decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona po południu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli.

>>Wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Jest porozumienie unijnych krajów<<

Zakupy amunicji

Plan jest złożony z trzech elementów i przewiduje pilne dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji. Pierwszy element to przekazywanie przez unijne kraje pocisków, które mają one jeszcze w swoich magazynach. Na zwrot poniesionych kosztów Unia przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugi miliard będzie na wspólne zamówienia amunicji. Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień. Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina.

Posłuchaj
00:46 12260334_1.mp3 Jest porozumienie w UE ws wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy (Beata Płomecka/IAR)

Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ma rozmawiać z władzami w Warszawie i odwiedzić zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Trzeci element planu będzie realizowany w perspektywie długoterminowej i będzie polegał na wspieraniu europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by zwiększyć jego moce produkcyjne.

IAR/Beata Płomecka/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także