more_horiz
Wiadomości

Konferencja PiS. Poręba: dlaczego Tusk brzmi po niemiecku?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 12:29
- Z jakiej paki Donald Tusk chce być premierem czy rządzić w Polsce, w czyim interesie chce rządzić, jakie interesy chce realizować, dlaczego nie mówi polskim głosem, tylko brzmi po niemiecku? - pytał europoseł PiS Tomasz Poręba. W konferencji "#zJakiejPakiTusk" wzięli też udział rzecznik PiS Rafał Bochenek oraz europoseł Dominik Tarczyński.

[ZAPIS TRANSMISJI]:

Podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami w Bytomiu Donald Tusk w toku dyskusji z mężczyzną zadającym pytanie, wyraził wątpliwość, dlaczego miałby w ogóle otrzymać reparacje. - Pan mówi, że nawet nie chodzi o to, żeby pan dostał te reparacje. Pan w ogóle z jakiej paki miałby dostać reparacje wojenne, panie - zwrócił się do mężczyzny lider PO.

Tusk zapowiedział też, że jeśli będzie w jakimś wymiarze odpowiadał za przyszły rząd, uzyskane zostaną od Niemiec świadczenia na rzecz wciąż żyjących Polaków, ofiar niemieckiej agresji z okresu II wojny światowej. - Uważam, że to jest do zagrania i do wygrania; tylko to trzeba umieć załatwić – oświadczył.

- Agresja i złość z jaką zareagował Donald Tusk na pytanie człowieka, który przyszedł na jego spotkanie w Bytomiu, pokazuje, gdzie Donald Tusk ma swoich mocodawców - oświadczył rzecznik PiS Rafał Bochenek. - Biorąc pod uwagę jego działania i ostatnie wypowiedzi, wszystko wskazuje na to, że największym obciążeniem dla samego Donalda Tuska jest jego przeszłość i bagaż doświadczeń, jaki zgromadził w polskiej polityce - wskazał.

Poręba: Tusk wykpił nasze starania o reparacje od kraju, który zniszczył Polskę

Europoseł Tomasz Poręba oświadczył, że Donald Tusk jako premier czy szef Rady Europejskiej podejmował decyzje, które "daleko były odległe od tego, by służyły Polsce i działały na rzecz strategicznych polskich interesów". Polityk ocenił, że reakcja lidera PO na pytanie o reparacji było "wykpieniem działań, które podejmuje Prawo i Sprawiedliwość, by (otrzymać reparacje - red.) od Niemiec, kraju, który zniszczył Polskę, wymordował miliony Polaków, nie pozwolił przez te wszystkie działania Polsce się rozwijać". - To jest coś, co zostanie z Donaldem Tuskiem. Będziemy o tym mocno przypominać - mówił Poręba.

- Z jakiej paki Donald Tusk chce być premierem czy rządzić w Polsce, w czyim interesie chce rządzić, jakie interesy chce realizować, dlaczego nie mówi polskim głosem, tylko po brzmi po niemiecku - mówił europoseł PiS. - To są pytania, które będą padać wielokrotnie w tej kampanii i to jest też stawka wyborów do polskiego Sejmu, kto będzie w Polsce rządził: czy będzie rządzić formacja, która myśli po polsku, mówi po polsku - Prawo i Sprawiedliwość, czy będzie rządzić formacja, która mówi po niemiecku, myśli po niemiecku - Platforma Obywatelska - dodał.

- "Z jakiej paki?" to język patologiczny, pełen pogardy, który jest emanacją tego, co Donald Tusk prezentuje w polityce nie tylko polskiej, ale i europejskiej - stwierdził Dominik Tarczyński. Europoseł PiS jest zdania, że "żaden polski polityk nie powinien w ten sposób mówić w kontekście tragedii II wojny światowej". - Nie wiem, czy Donald Tusk zapomniał już o piecach w krematoriach, czy zapomniał już o całej tragedii, jakiej polski naród doświadczył - stwierdził. Zarzucił byłemu premierowi i jego obozowi politycznemu "wieloletnią proniemiecką politykę".

#zJakiejPakiTusk - pod takim hasłem będą odbywać się konferencje prasowe PiS, gdzie przypominane będą - jak mówił Bochenek - działania rządów Donalda Tuska.

Czytaj także:

PAP, TVP Info, ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także