more_horiz
Wiadomości

Zmiany w świadczeniach dla osób z niepełnosprawnościami? MRiPS przedstawiło projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 16:56
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej skierowało pod obrady Rady Ministrów projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych punktów projektu jest możliwość dorabiania sobie przez opiekunów.
Ministerstwo Rodziny przedstawiło projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych.
Ministerstwo Rodziny przedstawiło projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych.Foto: Shutterstock

Jak napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny, jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli do około 20 tysięcy złotych rocznie.

"Nie będzie kryterium dochodowego"

Jak poinformowało ministerstwo, świadczenie będzie adresowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością bez względu na jej wiek. Ma ono przysługiwać niezależnie od innych świadczeń, takich jak na przykład renta socjalna. Nie będzie też kryterium dochodowego.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, w ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet 200 procent renty socjalnej. "Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach" - czytamy w komunikacie.

Dla opiekunów, którzy przestaną sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego, uruchomiony zostanie specjalny program ich aktywizacji z budżetem 100 milionów złotych rocznie.

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, procedura uzyskania oceny nie łączy się z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia. Wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian.

Trzy etapy

Świadczenie ma być wprowadzane w trzech etapach od 1 stycznia 2024 roku. Będzie ono najpierw dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200 procent renty socjalnej.

W drugim etapie, od 1 stycznia 2025 roku, świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100 procent renty socjalnej.

Ostatni, trzeci etap, realizowany ma być od 1 stycznia 2026 roku. Świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50 procent renty socjalnej.

Nowe świadczenie zawarte w projekcie ustawy jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku, w którym zakwestionowano przepisy różnicujące prawo do wsparcia ze względu na datę powstania niepełnosprawności.

Czytaj także:

IAR/jb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także