Zmiany w świadczeniach dla osób z niepełnosprawnościami? MRiPS przedstawiło projekt ustawy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej skierowało pod obrady Rady Ministrów projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych punktów projektu jest możliwość dorabiania sobie przez opiekunów.
2023-03-22, 16:56
Jak napisano w komunikacie Ministerstwa Rodziny, jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, to jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50 procent minimalnego wynagrodzenia, czyli do około 20 tysięcy złotych rocznie.
"Nie będzie kryterium dochodowego"
Jak poinformowało ministerstwo, świadczenie będzie adresowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością bez względu na jej wiek. Ma ono przysługiwać niezależnie od innych świadczeń, takich jak na przykład renta socjalna. Nie będzie też kryterium dochodowego.
Jak podaje Ministerstwo Rodziny, w ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet 200 procent renty socjalnej. "Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach" - czytamy w komunikacie.
Dla opiekunów, którzy przestaną sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego, uruchomiony zostanie specjalny program ich aktywizacji z budżetem 100 milionów złotych rocznie.
REKLAMA
Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, procedura uzyskania oceny nie łączy się z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia. Wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian.
Trzy etapy
Świadczenie ma być wprowadzane w trzech etapach od 1 stycznia 2024 roku. Będzie ono najpierw dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200 procent renty socjalnej.
W drugim etapie, od 1 stycznia 2025 roku, świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100 procent renty socjalnej.
Ostatni, trzeci etap, realizowany ma być od 1 stycznia 2026 roku. Świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50 procent renty socjalnej.
REKLAMA
Nowe świadczenie zawarte w projekcie ustawy jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku, w którym zakwestionowano przepisy różnicujące prawo do wsparcia ze względu na datę powstania niepełnosprawności.
- Protest rodziców osób niepełnosprawnych. Beata Szydło: musimy o tym spokojnie rozmawiać
- Minister Marlena Maląg: rząd PiS od 2015 roku zmienia sytuację polskich rodzin
- Wiceminister Wdówik: podjęliśmy szereg działań, ich cel to włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne
IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA