more_horiz
Wiadomości

Sikorski nie opanował się nawet przy wspomnieniu rodziny Ulmów. Oskarżył Polaków o pomoc w mordowaniu Żydów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 18:20
Europoseł PO Radosław Sikorski w typowy dla siebie sposób wspomniał rodzinę Ulmów, którzy zostali zabici w 1944 r. przez Niemców za pomoc Żydom. W internetowym wpisie stwierdził, że "są wśród nas bohaterowie i kanalie". Zasugerował tym samym współodpowiedzialność Polaków za Holokaust.
Radosław Sikorski wspomniał rodzinę Ulmów, oskarżył Polaków o mordowanie Żydów
Radosław Sikorski wspomniał rodzinę Ulmów, oskarżył Polaków o mordowanie ŻydówFoto: Forum/ Agencja Wschod

W piątek w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku.

Data nawiązuje do egzekucji rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Niemiecka żandarmeria zabiła wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

"Bohaterowie, i kanalie"

Radosław Sikorski tego dnia zamieścił na Twitterze wpis odnoszący się do upamiętnienia zabitych Polaków. "Klękam przed męczeństwem rodziny Ulmów, która pomoc polskim Żydom przypłaciła śmiercią" - napisał były szef dyplomacji w rządzie Donalda Tuska.

W tym samym wpisie dodał: "Ale nie zapominajmy też, że Niemcom nie pomagali Marsjanie. Są wśród nas i bohaterowie, i kanalie".

Czytaj także:

tvp.info,Twitter,pkur

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także