Szef MON w Powidzu: baza, którą dziś otwieramy, znacznie skróci czas reakcji USA
Dziś w Powidzu w powiecie słupeckim otwarto nowy kompleks logistyczno-sprzętowy. - Otwieramy dziś kolejną inwestycję we wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Baza, którą dziś otwieramy, znacznie skróci czas reakcji wzmacniającej USA - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2023-04-05, 09:07
Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak zaznaczył, że nowy kompleks magazynowy umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia, skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni. Zaznaczył przy tym, że strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi oraz aktywne członkostwo Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim to "filary bezpieczeństwa naszej ojczyzny".
W 2020 r. podpisano dwustronną polsko-amerykańską Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA). Umowa EDCA tworzy warunki trwałej i długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo i obronność naszego kraju oraz rozwój ekonomiczny.
- Dziś kolejny raz mam zaszczyt z panem ambasadorem Brzezińskim wizytować Powidz i otwierać kolejną inwestycję związaną ze wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski, ale także ze wzmocnieniem bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO - zaznaczył szef MON.
REKLAMA
Posłuchaj
Wicepremier ocenił, że otwierana dziś baza jest wzorowana na bazach Stanów Zjednoczonych, które funkcjonują od lat w zachodniej Europie, a możliwość składowania w niej sprzętu wojskowego znacząco skróci czas reakcji sił USA, która wzmacnia bezpieczeństwo.
- System bezpieczeństwa, który budujemy, opiera się właśnie na takiej zasadzie. Na zasadzie budowania systemu obrony i odstraszania. (...) Sam fakt zbudowania tej bazy jest ważnym elementem odstraszającym agresora i pokazującym solidarność w ramach NATO - zaznaczył Mariusz Błaszczak.
Szef MON mówił również, że czołgi Abrams już niedługo, bo jeszcze w tym roku, trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. - Co do zasady naszym celem jest to, żeby interoperacyjność między siłami Stanów Zjednoczonych i polskimi siłami zbrojnymi była jak największa - tłumaczył.
REKLAMA
Największy projekt infrastrukturalny
Nowy kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu, tzw. "Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex" - LTESM-C - jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym finansowanym przez NATO i USA w ostatnich 30 latach. We wchodzących w jego skład magazynach przechowywanych będzie kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego, m.in. czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne.
Posłuchaj
Szybkie przyjęcie sojuszniczych sił
Powstały kompleks umożliwia szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia, skracając czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt z półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA) do zaledwie kilku dni. LTESM-C to ponad 60 tys. m² powierzchni magazynowej z kontrolowanym poziomem wilgotności zapewniających najlepsze możliwe warunki do przechowywania nie tylko sprzętu, ale również materiałów niezbędnych do jego natychmiastowej eksploatacji i utrzymania. Kompleks LTESM-C uzupełni powstający - również w Powidzu - amunicyjny kompleks magazynowy MSA (Munition Storage Area).
Obydwie inwestycje są częścią konsekwentnie realizowanego planu rozbudowy infrastruktury w Powidzu - jest to efekt z podpisanej w 2020 r. dwustronnej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej - EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement).
- Białoruś: kolejne próby sforsowania granicy z Polską. Kurierzy wpadli w ręce służb
- Nielegalni migranci zaatakowali funkcjonariuszy SG. Rzucali kamieniami [NAGRANIE]
- "Amnezja Tuska". Rzecznik rządu punktuje lidera PO ws. zapory na granicy z Białorusią
pp/MON
REKLAMA
REKLAMA