"Stanowisko Rady Europy jest punktem wyjścia". Macierewicz o międzynarodowym zaangażowaniu w śledztwo smoleńskie
Decyzja Rady Europy w 2018 (...) jasno definiowała obowiązek Federacji Rosyjskiej oddania zarówno wraku, jak i wszystkich materiałów, które są własnością Polski i przywoływała stanowisko podkomisji, mówiące o tym, że przyczyną był zamach ze strony rosyjskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, zwracając uwagę na to, że potrzebne jest, aby sprawą smoleńską zajęły się międzynarodowe instytucje badające łamanie praw człowieka.
2023-04-17, 10:20
Przed tygodniem obchodziliśmy 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Główne państwowe uroczystości zostały przeniesione na minioną niedzielę w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Tego dnia w Polskim Radiu 24 przewodniczący tzw. podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz poinformował o zamiarze złożenia zawiadomienia do prokuratury ws. podejrzenia zamachu na prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz zabójstwa pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.
Macierewicz: stanowisko Rady Europy mówi o zamachu w Smoleńsku
W poniedziałkowej rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia b. szef MON potwierdził ten zamiar i zapowiedział, że zawiadomienie zostanie złożone jeszcze dziś. Gość audycji został zapytany o międzynarodowe aspekty katastrofy smoleńskiej. Podkreślił niemałe znaczenie tej strony debaty o tragedii z 2010 roku i przyznał, że dokument w tej sprawie także znajduje się wśród załączników do zawiadomienia do prokuratury.
- On zawiera bardzo dokładną analizę tej problematyki w wymiarze międzynarodowym, nawiązuje do decyzji Rady Europy z 2018 roku. Przypominam, że ówczesna decyzja Rady Europy, która została podjęta na wniosek przedstawicieli PiS-u i naszej podkomisji, jasno definiowała obowiązek Federacji Rosyjskiej oddania zarówno wraku, jak i wszystkich materiałów, które są własnością Polski i przywoływała stanowisko podkomisji, mówiące o tym, że przyczyną był zamach ze strony rosyjskiej - mówił Antoni Macierewicz.
Ocenił, że stanowisko Rady Europy jest "punktem wyjścia" w zakresie przedstawienia problemu katastrofy smoleńskiej organom międzynarodowym, zajmującym się prawami człowieka.
REKLAMA
"Zamach w Smoleńsku był zapowiedzią późniejszych działań Rosji"
Antoni Macierewicz podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że coraz więcej osób z przestrzeni międzynarodowej wskazuje na to, że w Smoleńsku doszło do zamachu - mówi tak nie tylko prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i byli prezydenci Ukrainy, Gruzji czy Litwy, ale także były szef Pentagonu. Ocenił, że dzięki temu rosną szanse na rozpatrzenie tej katastrofy w zakresie prawnomiędzynarodowym.
- Już jest rozpatrywana w wymiarze międzynarodowym, w wymiarze praw człowieka, sprawa samolotu MH-17 (zestrzelonego przez Rosję podczas wojny na Ukrainie w 2014 roku - red.). Sprawa zamachu ze strony rosyjskiej na samolot, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i polską elitę, jest w istocie zapowiedzią tego, co później Rosjanie zaczęli robić - morderstw, ludobójstwa, szaleńczego niszczenia narodu ukraińskiego i zapowiedzią niszczenia innych narodów - podkreślił Macierewicz.
- Małgorzata Wassermann: najcięższa żałoba po katastrofie smoleńskiej trwała dwa lata
- Katastrofa smoleńska. Anita Gargas: mieliśmy do czynienia z upadkiem władz państwowych, które się nie sprawdziły
Zobacz całą rozmowę z Antonim Macierewiczem w Programie 1 Polskiego Radia
PR1/jmo
REKLAMA
REKLAMA