more_horiz
Wiadomości

Dziesiątki nielegalnych prób przedostania się przez granicę z Białorusią. Najnowsze dane Straży Granicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 11:54
Straż Graniczna informuje, że wczoraj 86 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski.Byli to między innymi obywatele Somalii i Etiopii. 22 osoby na widok patroli Straży Granicznej zawróciły na Białoruś. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Narewce zatrzymali za pomocnictwo dwóch obywateli Zimbabwe z polskimi tytułami pobytowymi. Przewozili ono dwóch obywateli Indii.
Straż Graniczna: wczoraj 86 osób próbowało przedostać się do Polski.
Straż Graniczna: wczoraj 86 osób próbowało przedostać się do Polski.Foto: TT @Straz_Graniczna

"86 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Somalii i Etiopii. 22 z tych osób na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś" - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy

Jak dodano, zatrzymano też kolejnych tzw. kurierów nielegalnych migrantów. "W okolicach Narewki za pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy zatrzymanych zostało dwóch obywateli Zimbabwe, którzy przewozili dwóch Hindusów, a dopiero po pościgu udało się zatrzymać Gruzina, który przewoził czterech obywateli Syrii" - podała SG na Twitterze. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dotąd ok. trzystu osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 9,6 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju - łącznie ponad 1,7 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Elektroniczna zapora

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży. Prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Czytaj także:

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest - według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.


ZOBCZ TAKŻE: instalacja bariery elektronicznej

PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także