more_horiz
Wiadomości

Kto napadł na nas w 1939r.? "Niemcy", "naziści" czy "niemieccy naziści"? Polacy nie mają wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 09:20
Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy doskonale wiedzą, że to niemieccy naziści są odpowiedzialni za rozpętanie piekła II wojny światowej. 
Sondaż wskazuje, że Polacy wiedzą, iż odpowiedzialnymi za napaść na nasz kraj są niemieccy naziści
Sondaż wskazuje, że Polacy wiedzą, iż odpowiedzialnymi za napaść na nasz kraj są niemieccy naziściFoto: Hans Sönnke [Public domain], Wikimedia Commons

Jak mówić na sprawców napaści na Polskę? "Niemcy", "niemieccy naziści" czy "naziści"? Z badania pracowni Social Changes zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że Polacy najchętniej określają najeźdźcę z Zachodu mianem "niemieckiego nazisty".

Respondenci podczas badania usłyszeli pytanie: Jak Pani/Pana zdaniem należy określać sprawców II wojny światowej, którzy 1 września 1939 roku napadli na Polskę?

Największa grupa badanych - 36 proc. - uważa, że najlepsze określenie to "niemieccy naziści". Według 25 proc., należy mówić po prostu "Niemcy". 23 proc. respondentów uważa, że powinno się używać słowa "naziści", najbardziej popularnego określenia na Zachodzie. Z kolei 16 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Różne oceny poszczególnych elektoratów

W badaniu wyodrębniono także opinie poszczególnych elektoratów. 40 proc. wyborców PiS i zaledwie 19 proc. wyborców PO opowiada się za określeniem "Niemcy". W przypadku sympatyków Polski 2050 jest to 13 proc. Natomiast wśród wyborców KO "naziści" mają 30 proc. wskazań, a "niemieccy naziści" zyskują aż 43 proc.

Badanie na zlecenie portalu wPolityce.pl zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 12 do 15 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1039 osób.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Andzel o słowach prof. Engelking: niszczenie dobrego imienia Polski i Polakówwpolityce.pl/łs


Zobacz także

Zobacz także