more_horiz
Wiadomości

"Polska jest kluczowym partnerem". Wizyta nowego szefa MSZ Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 16:34
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i Miroslav Wlachovsky, nowy słowacki minister spraw zagranicznych i europejskich, rozmawiali w Warszawie m.in. o dalszym wspieraniu Ukrainy, o współpracy energetycznej i gospodarczej oraz o zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie.
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i Miroslav Wlachovsky - nowy słowacki minister spraw zagranicznych i europejskich
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau i Miroslav Wlachovsky - nowy słowacki minister spraw zagranicznych i europejskichFoto: Twitter/@MSZ_RP

Słowacki dyplomata wybrał Polskę jako swój drugi cel wizyty zagranicznej, po Czechach.

W Warszawie Miroslav Wlachovsky podkreślał, że Polska dla Słowacji jest kluczowym partnerem w dziedzinach gospodarki i bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie.

- To mi się wydaje całkowicie naturalne, że gdy przyjeżdżam do Polski, dużo rozmawiamy o wolności, niezależności i prawie wyboru własnego losu zarówno dla Ukraińców, jak i Białorusinów - powiedział minister spraw zagranicznych Słowacji podczas spotkania z dziennikarzami.

Ważne dobre relacje

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zaznaczył, że dzisiaj dobre relacje z sąsiadami są szczególnie ważne. Jak dodał, obecna sytuacja geopolityczna w szczególny sposób wpłynęła na dalsze zacieśnianie naszych relacji i unaocznia wartość prawdziwego partnerstwa, także w wymiarze sąsiedzkim. Na znaczeniu zyskuje nasza współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obrony.

Minister Miroslav Wlachovsky powiedział w Warszawie, że z Polską łączy go również osobista więź - jego matka tłumaczyła polską literaturę na język słowacki.

Posłuchaj
00:42 msz slowacja nowy.mp3 Nowy szef słowackiego MSZ z wizytą w Polsce. Relacja Karola Surówki (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także