more_horiz
Wiadomości

Wyrok na Poczobuta. Wiceszef MSWiA: Polska objęła sankcjami wszystkich zaangażowanych w proces

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 10:33
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że Polska objęła sankcjami wszystkie osoby zaangażowane w proces Andrzeja Poczobuta. Polsko-białoruski dziennikarz i działacz zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej.
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcje
Andrzej Poczobut został skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Polska w związku z decyzją białoruskich sądów nałożyła na Białoruś kolejne sankcjeFoto: CCTV/kadr z wideo

W Programie 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik mówił o zaostrzeniu restrykcji wobec Białorusi w związku z politycznym wyrokiem na polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza Andrzeja Poczobuta.

Maciej Wąsik: wprowadzając sankcje współpracowaliśmy z białoruską opozycją

Polityk przypomniał, że na listę sankcyjną trafiło wczoraj ponad 360 Białorusinów. Jak mówił, restrykcje objęły między innymi członków parlamentu, sędziów i prokuratorów zaangażowanych w proces Andrzeja Poczobuta i innych działaczy mniejszości polskiej na Białorusi. Sankcjami objęto także członków białoruskich władz lokalnych, którzy przyczynili się do niszczenia pomników i cmentarzy Armii Krajowej. Ponadto na listę wpisano członków elit białoruskich, którzy wspierają reżim Aleksandra Łukaszenki.

Wiceszef MSWiA wskazywał, że osoby objęte sankcjami między innymi nie będą mogły wjeżdżać na teren Polski ani do Unii Europejskiej. Zapewnił, że ograniczenia wjazdowe będą wpisane do systemu informacyjnego strefy Schengen. Mówił również, że osoby objęte sankcjami utracą majątki, które mają w Polsce. Dodał, że przy wprowadzaniu restrykcji polskie władze współpracowały z białoruską opozycją.

Polskie sankcje za polityczny wyrok na Andrzeja Poczobuta

Wczoraj Polska ogłosiła kolejny pakiet sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Restrykcjami objęto 365 bliskich dyktatorowi obywateli Białorusi. Ponadto zamrożono środki i zasoby gospodarcze 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. A od czwartku granica z Białorusią będzie zamknięta dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek.

Polskie władze zaostrzyły sankcje wobec Białorusi w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego Białorusi, który w piątek oddalił apelację działacza mniejszości polskiej Andrzej Poczobuta. Polak został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Został zatrzymany w marcu 2021 r. pod zarzutem "wzywania do sankcji" oraz "podżegania do nienawiści".

Czytaj również:


Posłuchaj
00:26 Wąsik IAR.mp3 Maciej Wąsik przypomniał, że na listę sankcyjną trafiło wczoraj ponad 360 Białorusinów (IAR)
Posłuchaj
00:23 Wąsik IAR (2).mp3 Wiceszef MSWiA wskazywał, że osoby objęte sankcjami między innymi nie będą mogły wjeżdżać na teren Polski ani do Unii Europejskiej (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także