more_horiz
Wiadomości

Starcia w Kosowie. Co z polskimi żołnierzami? Ważny komunikat

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 13:06
Jak do tej pory żaden z polskich żołnierzy stacjonujących w okolicach Kosowa nie odniósł obrażeń ani nie wymagał pomocy lekarskiej - informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Starcia w Kosowie wybuchły po tym jak do urzędów wkroczyli nieuznawani przez serbską mniejszość urzędnicy.
Starcia w Kosowie wybuchły po tym jak do urzędów wkroczyli nieuznawani przez serbską mniejszość urzędnicy.Foto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

W wyniku nasilenia starć manifestantów z siłami NATO stacjonującymi w Kosowie żaden z polskich żołnierzy nie odniósł obrażeń ani nie wymagał pomocy lekarskiej - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Polski kontyngent w Kosowie liczy około 300 żołnierzy.

"W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, polscy żołnierze zaangażowani są w realizację zadań prewencyjnych oraz zabezpieczenie budynków administracji publicznej w gminie Zvečan" - poinformowano ponadto w komunikacie Dowództwa Operacyjnego. Jak przekazano w tych działaniach "bierze udział około 100 żołnierzy i ponad 20 pojazdów".

W wyniku starć w północnej części Kosowa między demonstrantami serbskiego pochodzenia, a siłami NATO z misji pokojowej KFOR, broniącymi gmachów lokalnych urzędów, zostało rannych 52 Serbów, jak przekazała strona serbska, i kilkudziesięciu żołnierzy NATO.

Napięcie w regionie rośnie

W regionie wzrosło napięcie po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkałe głównie przez etnicznych Serbów. Serbowie z Kosowa próbowali w piątek nie dopuścić do wejścia nowych burmistrzów do gmachów urzędów, w wyniku czego doszło do starć z kosowską policją, złożoną z etnicznych Albańczyków, ponieważ Serbowie opuścili ją w ubiegłym roku

Podczas odpierania demonstrantów żołnierze włoskiego i węgierskiego kontyngentu KFOR stali się obiektem niesprowokowanych ataków i odnieśli obrażenia, doszło też do złamań kończyn i poparzeń z powodu wybuchu urządzeń zapalających - przekazywała misja KFOR w oświadczeniu.

Posłuchaj
00:22 dowodztwp.mp3 Rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Jacek Goryszewski powiedział TVP Info, że polscy żołnierze zabezpieczający budynki administracji publicznej w Kosowie są bezpieczni/IAR

Czytaj także:


PAP/IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także