more_horiz
Wiadomości

800+. Kiedy projekt zostanie przyjęty? Minister rodziny wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 18:29
Projekt w sprawie świadczenia 800+ trafi do konsultacji "lada moment". Taką zapowiedź złożyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg: projekt ws. 800+ lada moment trafi do konsultacji
Marlena Maląg: projekt ws. 800+ lada moment trafi do konsultacjiFoto: Ground Picture/shutterstock

Podczas konferencji prasowej w Warszawie minister zaznaczyła, że choć zwaloryzowane świadczenie na dziecko wejdzie w życie od 1 stycznia, to parlament przyjmie stosowną ustawę jeszcze przed wyborami.

- Konsultacje ruszą lada moment, projekt jest gotowy. Planujemy, że w czerwcu projekt będzie przyjęty przez Radę Ministrów i kolejno prace legislacyjne - Sejm i Senat. Zapewniam, że w tej kadencji projekt zostanie przyjęty - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Bez dodatkowych formalności

Marlena Maląg dodała, że zmiana wysokości świadczenia nie będzie wiązała się z dodatkowymi formalnościami dla beneficjentów 800+. - Nie trzeba będzie składać nowych wniosków - ZUS, który jest operatorem świadczenia, przygotuje swoje systemy, aby obywatele dostali świadczenia we właściwej wysokości - zapewniła.

Waloryzacja świadczenia 500+ to wydatek 24 miliardów złotych. Oznacza to, że od nowego roku prawie 70 miliardów złotych trafi z budżetu do osób posiadających dzieci.

Podwyższenie do 800 złotych świadczenia dla rodzin to jedna z kilku przedwyborczych zapowiedzi ogłoszonych w połowie maja przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.


Posłuchaj
00:16 Maląg.mp3 Marlena Maląg o 800+ (IAR)

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki w Polskim Radiu 24:


IAR/mr

Zobacz także

Zobacz także